Ana sayfa Türk Mutfağı Batman Yemekleri BATMAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

BATMAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1942
0

Güney Doğu Anadolu Bölgesi illerinden biri olan Batman, bölgeye has lezzetli yemeklerin tamamını bulabileceğimiz bir mutfak yapısına sahiptir. Yemek sunumları nezih ortamlarda gerçekleşmektedir.

Bulunduğu coğrafi konumu itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Batman’da birçok meşhur, yöreye has lezzet bulunmaktadır.

Etli yemekler başta olmak üzere; mumbar, şam böreği ve kışlık dolma gibi yemekler meşhur lezzetler arasına girmektedir.  Hayvancılığın yaygın olduğu şehirde  et ve süt ürünleri temel besin kaynağını oluşturur.

Mumbar

Bol yağlı olarak hazırlanan et yemekleri, içli köfte, bağırsak dolması ve bölgenin meşhur lezzetlerinden olan çiğ köfte; etli ürünlerin en bilinenleri arasındadır.

Yöreye özgü çamurdan yapılan tandırlarda pişirilen tandır ekmeği ise Batmanın en meşhur lezzetidir.

Tandır Ekmeği

Günümüzde salon düğünleri dışında, ev düğünlerinde lahmacun ve içecek olarak ayran verilmesi bir gelenektendir.Bu geleneklerden biri ise yemek dökme”dir. Bu adet köy düğünlerinde halen daha devam etmektedir.

Diğer bir uygulama ise gelinin eve geldiği akşam hazırlanan “bey övme” adlı yemekli törendir. O gece sağdıcın evinde masa donatılır ve eğlenilir. Bu eğlencede yemekler; etli mezeler, cacık, salata ve meyve olur.

Yemekler çoğunlukla yere sofra örtüsü serildiği gibi masa üzerine dizilerek de ikram edilir.

İlgili İçerikler

BATMAN USULÜ KÜTÜLK TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg ince bulgur 2 lt su İç Harcı İçin: 500 gr kuşbaşı et 5 kuru soğan 1 domates Maydanoz 2 su bardağı pirinç ...
BATMAN TÜRLÜ (TIRŞIK) TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: ½ kg yağlı kuzu kuşbaşı veya kemikli et 1 baş sarımsak 1 yemek kaşığı biber salçası veya domates Ayçiçeği yağı veya zeytinya...
BATMAN MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER KURUTULMUŞ SEBZELER: Patlıcan, biber, kabak, soğan vb. sebzeler Batman yöresine ait lezzetlerde kendilerine kurutulmuş olarak yer bulur. Bu sebzeler i...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here