Ana sayfa Türk Mutfağı Bilecik Yemekleri BİLECİK MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

BİLECİK MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

802
0

Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu topraklar olarak da adlandırabileceğimiz Bilecik, yurdumuzun kuzeybatısında, Marmara Bölgesi’nde yer alan, Türkiye’nin dört ayrı bölgesine de sınırı olan tek ilimizdir. Tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine tanıklık yapan şehrin Türkler için önemi büyüktür. Bilecik’in çağlar boyu önemli roller üstlenmesinde; verimli toprakları, yaşama elverişli iklimi, su ve bitki yoğunluğu büyük etken olmuştur. Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde toprağı bulunan Bilecik bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Bilecik’te doğal yapı ve ekolojik sistemler meyvecilik için çok elverişlidir. Buna bağlı olarak çok sayıda farklı bitkinin üretimi yapılmaktadır. Buğdaydan zeytine, nardan şerbetçi otuna kadar geniş bir yelpazede bitkisel üretim yapılmaktadır.

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Bilecik ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Bilecik, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır.

Bilecik ili geleneksel beslenme yöntemleri etkinliğini sürdürmektedir. Beslenmede, tahıl türleri ilk sırayı alır. Şehre özgü yemeklerin çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bir bölümü ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir. Ayrıca yeni sönmüş ocağın kıvılcımlı küllü ateşine gömülerek yapılan kömme diye adlandırılan bir tür ekmek de yapılmaktadır.

Yöre halkı makarna, tarhana, kuskus, erişte gibi yiyecekleri de kendisi hazırlar. Bilecik’te, kentsel beslenme biçimleri giderek etki  alanını genişletmektedir. Ancak geleneksel beslenme düzeni ve özgün yemekler, ağırlığını korumaktadır.

İlgili İçerikler

MEYANELİ TAVUK TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 adet bütün tavuk 1 paket mantar 3 adet çarliston biber 1 kaşık margarin 1 kaşık un 1 kaşık salça Tuz Yapılışı:...
HAŞHAŞLI MERCİMEKLİ BÖREK TARİFİ, NASIL YAPILIR?... Malzemeler: 1 adet kuru soğan 2 su bardağı yeşil mercimek 2 su bardağı haşhaş 5 adet hazır yufka 1 çay bardağı sıvı yağ 1 tutam ma...
BİLECİK MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER SAKIZ KABAĞI: Tam bir yaz sebzesi olan sakız kabağının besin değerini kaybetmemesi için çiğ olarak veya buharda pişirilerek tüketilmesi önerilmektedir...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here