Ana sayfa Türk Mutfağı Bitlis Yemekleri BİTLİS MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

BİTLİS MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2010
0

Mutfakta etin büyük önem arz ettiği Bitlis, bir Doğu Anadolu Bölgesi şehridir.  Hem meşhur türküsü “Beş Minare” hem de et ile hazırlanan yemekleri ile oldukça meşhur olan yörede yemek kültürü oldukça zengindir.

Ağır, masraflı ve zahmetli bir mutfağa sahip olan Bitlis yemek kültürü özellikle maddi bakımdan aşırı bir yük gerektirir.

Yöre mutfağında sofra adabı; yemeklerin yere sofrası kurulup yemekler sunulması şeklinde sürdürülür. Bağdaş usulü ile oturulan sofra üzerinde yeterince yemekler bulunur.

Buradaki amaç yemeklerin birlikte/ortaklaşa yenmesidir. Öncelikle büyüklerin oturduğu sofraya sonrasında kadınlar ve çocuklar eşlik eder.

Yemekler  sofraya büyük kaplar içerisinde getirilir. Herkesin kendi önünden yemesi adeti Bitlis mutfak kültüründe aktif bir şekilde devam etmektedir. Öyle ki; başkasının önündeki yemekten yemek ve iyi ve etli kısmını kendi önüne almak görgüsüzlük olarak kabul görür.

Yine ev sahibinin, misafir sofradan kalkmadan sofradan kalkarsa bu da görgüsüzlük olur ve misafirinde kalkmasını belirtme anlamına gelir. Yemeklerin en güzeli ve lezzetlisi daima misafirlere ikram edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here