Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Clean Eating Doyurucu Salata Hazırlama Rehberi

Doyurucu Salata Hazırlama Rehberi

363
0

Eğer sağlıklı beslenen ve öğünlerinde salataya da yer veren biriyseniz bunu arkadaşlarınızla paylaştığınızda “Ben salata ile doymuyorum” cümlesini çok kez duymuşsunuzdur. Bunun nedeni çoğu insanın salatayı yanlış hazırlamasından ibaret. Çünkü salata dendiğinde çoğu kişinin aklına doğranmış yeşillikler ve biraz da sos geliyor. Ama salata eğer ki doğru hazırlanırsa oldukça doyurucu olabilir ve bir bardak ayran ya da soda ile dengeli bir öğün yemenizi sağlayabilir. Bugün hazırladığımız içerikte salata nasıl daha doyurucu hale getirilebilir bildiklerimizi aktaracağız. Verdiğimiz basit ama etkili tüyolar sayesinde siz de diyetlerinizde salataya çokça yer verebilir ve kilo verebilir ya da formunuzu koruyabilirsiniz.

İlk Adım: Yeşillik Seçimi

Salataya öncelikle yeşillik seçimi yaparak başlamalı sonra da seçtiğiniz yeşilliğe uygun olarak tabağınızı eklemelerle donatmalısınız. Salata dendiğinde ve söz konusu yeşillik seçimi olduğunda akla direkt marul, kıvırcık ya da göbek gelse de aslında bu da akıllardaki salata algısıyla ilgili bir diğer hatadır demek mümkün. Çünkü hayal gücünüze göre salatanıza yeşillik olarak ıspanak, roka, semizotu, fesleğen, kuzu kulağı gibi yeşilliklerden birini de seçebilirsiniz. Yani salataya seçebileceğiniz yeşilliklerde sınır sizsiniz. Dilerseniz tüm yeşilliklerden biraz seçerek tabağınızı yeşilin farklı tonlarıyla donatabilir ve tüm yeşilliklerin sağlıklı içeriğinden faydalanabilirsiniz.

İkinci Adım: Protein Seçimi

Sıradaki adım salatanızı doyurucu kılacak en önemli adım. Çünkü salatayı doyurucu kılan en önemli detay uzun süreli tokluk sağlayan proteindir. Bu noktada salatanızın doyuruculuğunu artırmak için peynirden, et çeşitlerinden ya da bitkisel proteinlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin elinizde tavuk göğüs varsa onu jülyen şekilde doğrayabilir, baharatla tatlandırabilir ve salatanıza ekleyebilirsiniz. Ya da geç uyandıysanız ve hem kahvaltı öğle yemeği yerine geçecek bir öğün tüketecekseniz salatanızda peynire yer verebilirsiniz. Örneğin hellim kızartarak salatanızı çok lezzetli kılabilirsiniz. Vegansanız ve hayvansal gıdalardan tüketmiyorsanız da fasulye gibi bitkisel proteinlerle salatanızın doyuruculuğunu artırabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Karbonhidrat Seçimi

Doyurucu bir salata hazırlamak için sıradaki adımda tabağınıza ekleyeceğiniz karbonhidratları belirlemeniz gerekiyor. Bu noktada neredeyse her evde bulunan malzemelerden birini  seçebilirsiniz. Damak tadınıza göre salatanıza haşlanmış bulgur, haşlanmış buğday ya da karabuğday, kinoa gibi eklemeler yapabilirsiniz. Eğer tahıldansa başka bir karbonhidrat eklemek isterseniz galeta ya da sağlıklı kepekli bisküvilerden, grissinilerden ekleyebilirsiniz. Ekmek yemeği çok seviyorsanız bir dilim ekmeği küp küp doğrayıp baharatlandırabilir ve tost makinesi ya da fırında kızartarak kruton yapabilir ve salatanıza ekleyebilirsiniz.

Dördüncü Adım: Yağ Seçimi

Salatamızı tamamlamak için neredeyse sona yaklaştık. J Sıradaki adımda salatamız için yağ seçimi yapacağız. Her ne kadar yağ seçimi dendiğinde akıllara direkt zeytinyağı gelse de aslında bu adımda da seçenek bir hayli bol. Çünkü salatanızı yağlı bir meyve olan avokado ile tamamlayabilirsiniz. Çeyrek avokado ekleyerek salatanızı daha da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Ya da yağlı tohum olarak da nitelendirilen kuruyemişlerle salatanızı lezzetlendirebilirsiniz. Örneğin 2 ya da 3 tam cevizle salatanızı tamamlayabilirsiniz. Klasik bir salata tatmak istiyorsanız da tabii ki zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Bonus Adım: Meyve Seçimi

Son olarak eğer salatada meyve fikrine karşı değilseniz ve canınız tatlı bir şeyler istiyorsa salatanıza meyve de ekleyebilirsiniz. Özellikle elma gibi ekşi meyvelerle salatanızın tadının dengeli olmasını sağlayabilir ya da kuru meyvelerle kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Bizim deneyimlerimizden bir öneri isterseniz bizce salataya elma, portakal ve nar gerçekten inanılmaz yakışıyor!

Doyurucu ve sağlıklı bir ana öğün oluşturmak aslında işte bu kadar basit. Siz de bu öneriler ile salatalarınızı hazırlayabilir ve sağlıklı beslenmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here