Ana sayfa Türk Mutfağı Elazığ Yemekleri ELAZIĞ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ELAZIĞ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1415
0

Elazığ mutfağı; 150’ye yakın yemek çeşidi ile en zengin yemek kültürüne sahiptir. Bilinen 3 öğünün dışında kuşluk ve yatsılık denilen öğünlere de sahiptir. Bu 2 öğün sırasında kurulan sofralarda; pestil, ceviz, orcik ve meyve gibi yiyecekler yer alır.

Geleneksel Elazığ mutfak kültüründe, Türk mutfak kültürünün izleri sık bir şekilde görülebilmektedir.  Sahip olunan yemek kültürü ve çeşitliliği, sofra adabı bu duruma örnek olarak verilebilmektedir. Yine; tutmaç, umaç, aşı anamaşı, kara kavurma gibi yiyeceklerin tarihi Oğuzlara kadar dayanmaktadır.

Yemeklerin genellikle yer sofralarında yendiği Elazığ’da, aile büyüğünün yemeğe başlamadan ve besmele çekmeden yemeğe başlanmaması adeti süre gelen adetlerdendir.  

Doğu Anadolu’nun en özgün yemek kültürüne sahip şehirlerinden biri olan Elazığ, “Harput” yemekleri ile ünlüdür.  Bu tarihi lezzetler Harput Ermeni mutfağı kültürü ile birlikte daha da zenginleşmiştir.

Mevsimlere göre ve üretilen ürünlere göre de yemek çeşitleri şekillenmektedir. Sahip olunan bu özellikle; Elazığ yöresine ait birçok yemek yalnızca Elazığ’a has olma özelliği taşımaktadır. Kırsal kesimlerde hazırlanan ekmekler örnek olarak gösterilmektedir. Bu ekmeklerin en meşhuru ise: Tandır ekmeğidir.

Bu ekmeğin en önemli özelliği; güz mevsiminde yapılıyor olması ve kış ayı boyunca hiç bozulmamasıdır.  Yine kış mevsimi için yapılan hazırlıklar arasında taze meyve ve sebzelerin kurutulması olayı vardır.  Yine bu dönem içerisinde; turşu ve salamuralar yapılır, kurut, tarhana ve kavurma hazırlanır, şehriye ve erişte kesilir, orcik, pestil ve tutunu yapılır.

Günümüzde tandır ekmekler için yapılan iskele ile zahire küp ve petekleri geleneği bazı köylerde devam ettirilirken, şehirlerde ise evleri uygun olan, köyler ile bağlantısı olanların dışındaki evlerde kiler geleneği devam etmektedir.

İlgili İçerikler

ELAZIĞ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Elazığ mutfağından bahsetmeye başladığımızda karşımıza Harput’un geçmişteki tarihi çıkar. Harput; tarih boyunca üzerinde yaşayan tüm medeniyetlerin iz...
BALAKGAZİ BÖREĞİ TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 2 su bardağı süt 1 adet yumurta 2,5 çay fincanı un Tuz İçi İçin: 250 gr dana kıyma 2 baş soğan 1 demet may...
AYRANLI ÇORBA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg yoğurt 1 kase döğme 1 çay bardağı nohut 1 çay bardağı fasulye 1 kaşık un 1 adet yumurta Yeteri kadar nane Y...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here