Ana sayfa Türk Mutfağı Gaziantep Yemekleri GAZİANTEP MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

GAZİANTEP MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

560
0
PAYLAŞ

Dünya yüzünden geniş bir ili, göz alıcı büyük yapıları her yerden aranan eşyası, birçok mezraları, bolluk ve verimliliği, bitimsiz yiyecek ve içecek pınarları ve ırmaklarıyla burası ‘Şehr-i Ayıntab-ı Cihan’dır.” (Evliya Çelebi)

Tarihi İpek Yolu güzergâhının önemli duraklarından Gaziantep, binlerce yıldır pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış ve bu kültürleri harmanlayarak kendisine özgü bir kültür yaratmıştır. Farklılıkların bir araya gelmesiyle zenginleşen Gaziantep kültürünün en iddialı olduğu alan ise yemek kültürüdür. Zira Gaziantep mutfağı yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada parmakla gösterilecek türden bir hayranlık uyandırır. Gaziantep’in bu başarısında geçmişin getirdiği birikimin olduğu kadar doğasının cömertliği ve insanlarının özverisinin de payı büyüktür. Zira Gaziantep mutfağının altın kuralı, yerel ve kaliteli malzemeleri kullanmak, el işçiliğini ön plana çıkarmaktır. Özetle Gaziantep mutfağında üretilen yemekler titizliklik gerektiren bir işçiliğin ürünüdür.

Yaklaşık 250 özgün çeşidin bulunduğu Gaziantep mutfağı, et ağırlıklı bir mutfaktır. Daha çok koyun eti tüketilir. Mutfağın başlıca özelliği çok sayıda kebap çeşidini barındırmasıdır. Öte yandan Gaziantep yemek kültürünü yalnızca kebaptan ibaret sanmak büyük bir hata olur. Nitekim Gaziantep, sebze ve meyvelerin de kullanıldığı; dahası baharat ve yoğurdun büyük bir rol oynadığı bir mutfak geleneğine sahiptir. Yemekler bölgeye özgü bir gelenekle bol yağlı yapılır ve yağın yemeğin lezzetini etkileyen önemli bir unsur olduğu düşünülür. Salça ve salçanın kalitesi de Gaziantepliler için büyük önem taşır. Nar ekşisi gibi soslar tariflerde bolca kullanılır. Bulgur, pek çok yemeğin etten sonraki en önemli malzemesidir. Patlıcan, kabak, biber, acur gibi kurutulmuş sebzeler ve bunlarla yapılan dolmalar Gaziantep mutfağının önemli öğelerindendir. Başta lahmacun olmak üzere hamur işleri de Gaziantep sofralarında bolca yer alır.

Gaziantep mutfağının başarısı, UNESCO tarafından da tescillendi. Şehir, 2016 yılında örgüt tarafından gastronomi dalında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildi.

İlgili İçerikler

YUVALAMA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 750 gr iri kuşbaşı az yağlı et veya 1 kg kemikli et 1/2 bardak nohut 1bardak su 2 tatlı kaşığı tuz 4 kase (bardak) süzme ...
MAŞ ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzameler: 1½ bardak maş 1 çay bardağı pirinç 6-7 bardak su 2 adet dolmalık taze veya bütün kurutulmuş kırmızıbiber 1 yemek kaşığ...
GAZİANTEP MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER ANTEP BİBERİ: Dolmalık bibere benzer ama ondan daha ufak bir forma sahip Antep biberi, farklı ve özel bir türdür. Tatlı ve acı çeşitleri vardır. Ancak...
PAYLAŞ
Önceki makaleGARUDHIYA TARİFİ, NASIL YAPILIR?
Sonraki makaleİZLANDA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Yemek tutkunlarının yeni adresi olmayı hedefleyen Gastromanya, ülkelerin mutfaklarına dair bilgiler veriyor, bu bilgileri uygulayabileceğiniz tarifleri bir araya getiriyor. Üstelik Türk mutfağını da aynı şekilde şehir şehir inceliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here