Ana sayfa Dünya Mutfağı Grönland Yemekleri GRÖNLAND MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

GRÖNLAND MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

948
0

Grönland dünyanın en büyük adasıdır. Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde yer alır. İdari olarak Danimarka’ya bağlı özerk bir bölgedir. Grönland’ın keşfinden sonra oraya Greenland adı verilmiştir. İnsanları buraya çekmek için yeşil ülke adı verilen bu ada aslında yeşillikten yoksundur.

Kuzey Kutbunda yer alan ada kutbun en kalın buz tabakasına sahiptir. Ortalama 3 km. kalınlığındaki buz tabakası adanın yaklaşık %81 ini kaplamaktadır. Buna rağmen adada 57.000 kişi yaşamaktadır. Grönland’ın en turistik şehri İlulissattir. Bunda UNESCO Dünya Miras Listesi ile korumaya alınmış buz fiyorduna yakın olmadı büyük etkendir.

Grönland mutfak kültürü Amerikan ve Avrupa mutfağından çok farklı değildir. Restoranlarda genellikle tipik Avrupa yemekleri yer alır. Bunun dışında adada deniz ürünleri ve et oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Adanın her kasabasında yerel yemekleri farklı versiyonlarda görmek mümkündür. Geleneksel yemekler ise artık genelde evlerde pişmeye devam etmektedir. Grönland’da birçok restoran geleneksel yemekleri (balık, karides ve balina; ayrıca muskox ve ren geyiği ) benzer tatlarla bir arada kombine eder. Okyanus balıkları ve somon bu adada çok yaygın bir biçimde tüketilmektedir. Köpek balığı eti ve balina da sevilenler arasındadır.

Başkent Nuukta birçok hamburgerci, bar ve üst düzey restoran yer alır. Kanada ve Amerika mutfağının esintileri de buradan izler taşımaktadır.”Nipisa” kentin en pahalı ve kaliteli restoranı olma özelliğini elinde tutmaktadır. Grönland’da fiyatlar her yerde pahalıdır ancak porsiyonlar büyüktür. Grönland’da sebze ve meyve yetiştirilmez. Bu yüzden bulunan sebzeler çok pahalıdır. Adanın sadece kısıtlı bir alanında patates yetiştirilmektedir. Avcılık bölgede çok yaygındır. Ren geyiği, fok balığı, gibi hayvanların etinden kürkünden oldukça istifade edilmektedir. Bunun dışında en çok tükettikleri et oraya özgü bir çeşit sığır olan; muskox’dur. Kanada ve Danimarka mutfaklarından büyük ölçüde etkilenen Grönland mutfağında yaygın olarak deniz memeliler ve kuş eti de sıklıkla tüketilmektedir. Yılın büyük bir bölümü buzlarla kaplı olan Grönland bölgesinde midye ve karides gibi deniz ürünleri tüketimi de oldukça fazladır.

Yerel bir içecek olan Greenlandic Coffe bölgede en çok tercih edilen içecek olma özelliğindedir. Grönland’da halkın çok fazla alkol tüketmesinden dolayı yüksek alkollü içkiler satılmamaktadır. Viski, bira, şarap gibi içecekler bölgede çok tüketilmektedir. Bunun yanı sıra İskandinav’a özgü olan Aquavit de oldukça fazla tüketilmektedir.

İlgili İçerikler

KARİDESLİ PİSİ BALIĞI ŞİŞ TARİFİ, NASIL YAPILIR?... Malzemeler: 1 adet pisi balığı filetosu 250 gr karides 1 şu bardağı sıvı yağ 6 adet taze defne yaprağı 2 adet biber 1 adet limonun...
SOMON SALATASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 200 gr somon balığı (dilimlenmiş ve küçük kare şeklinde kesilmiş) 1 adet orta boy marul 1 adet küçük kırmızı soğan 1 adet do...
SUAASAT ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: Et (balina, fok balığı, ren geyiği eti veya su kuşları ) Soğan Patates Tuz Karabiber Defne yaprağı Yapılışı: İ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here