Ana sayfa Dünya Mutfağı Danimarka Yemekleri DANİMARKA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

DANİMARKA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2266
0

Danimarka’nın en ünlü atıştırmalıklarından biri Smørebrøddir. Bir tür açık sandviç olarak anılmaktadır. Bol malzeme ve garnitür ile hazırlanan  favorileri arasındadır. Danimarka’da Smorrebrod çoğunlukla öğle yemeklerinde tercih edilen bir lezzettir. Çok az tereyağı sürülen ekmeğin üzerine 3 kat garnitür eklenmesiyle hazırlanmaktadır. Bunun gibi; renkli ve lezzetli her yiyecek bu ekmekler üzerine garnitür olarak eklenmektedir. Çeşit çeşit malzeme ile sunulmaktadır. Deniz ürünleri  ile olanları en sevilenler arasındadır.

Genel olarak domuzdan yapılan Danimarka köfteleri Frikadeller olarak anılmaktadır ve çok sevilmektedir. Bunun dışımda kahverengi bir sosla servis edilen genelde de dana etinden yapımı köfte ve kremalı maydanoz sosuyla servis edilen Stegt Flæsk Og Persillesovs ise ünlü et yemeklerindendir.

Shwarma ise atıştırmalık öğle yemeklerinden birisidir. Danimarka’da oldukça meşhurdur. Bir çeşit et döner dürümdür. Arap kültüründe geldiği söylenmektedir. Etin marinelenmesini değişik ve kokulu otlarla süt içinde bekletilerek yapılan bu döner çok popülerdir.

Gule arter olarak anılan çorba en meşhur çorbaların başında gelmektedir. Bezele çorbasıdır.

Süt tereyağ ve patatesle hazırlanan patates püresinin üzerine sotelenen domuz jambonu ve soğan eklenerek yapılan Brændende Kærlighed sevilen yemekler arasındadır.

Rugbrod en meşhur ekmekleri arasındadır.  Danimarkanın 2 meşhur içkisinden biri olan Akavit; patatesten elde edilen bir votka türüdür. Hyldeblomstsaft ise bir dut likörü şerbetidir; kış mevsiminde sıcak suyla, yaz mevsimlerinde ise soğuk suyla karıştırılarak elde edilmektedir. Diğer meşhur içkiler arasında; kiraz, dut ve siyah kuş üzümü şarabı bulunurken,  kırmızı şarap, sherry ve brendi içkilerinin badem ve kuru üzümle karıştırılıp kaynatılmasıyla yapılan Gløgg ve Vikinglerden miras kalan ünlü içki Mjød vardır.

Alkolü severek tüketen Danimarkalılar bunun yanında hazırladıkları değişik tattaki atıştırmalıkları da tatmayı ihmal etmezler. Alkolün yanına servis ettikleri bu yiyecekler arasında bir balık ürünü olan karides kokteyli ve sadece deniz ürünlerinden/balıktan oluşan ezmeler de bulunmaktadır. Bu lezzetler, kızartılmış ekmek ile birlikte servis edilir.

Daha aparatif tarzda ise geleneksel Danimarka Hot Dog’u karşınıza çıkmaktadır. Bu Hot Dog içerisinde; turşu, kızarmış ya da çiğ soğan, ketçap, hardal, ve tartar sosu gibi lezzetler bulunur.

Kuzey Avrupa ülkesinin tüm şehirlerinde taze sütle hazırlanan dondurmalar popülerdir. Bu dondurmalar günlük olarak yapılmaktadır. Danimarka’nın dünya çapında ünlü lezzeti ise tereyağlı kurabiyelerdir. Bununla birlikte meşhur olan diğer lezzetleri ise:

  • Risalamande: Sütlü pirinç pudingi. Yılbaşı döneminde sıcak kiraz sosu ile birlikte tüketilmektedir.

 

  • Kransekage: Halka kekidir. Büyükten küçüğe birçok bademli kekten oluşur. Danimarka bayrağı renkleri olan kırmızı ve beyaz soslar ile süslenir.

  • Dev Kringle: Üzümlü çörektir.

 

  • Rodgrod Med Flode: Kırmızı meyvelerin tavada sotelenip, kremayla servis edilmesi yoluyla hazırlanır.

Aebleskiver kızartılmış hamur tatlısıdır ve değişik soslarla tüketilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here