Ana sayfa Dünya Mutfağı Hırvatistan Yemekleri HIRVATİSTAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

HIRVATİSTAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2294
0

Hırvatistan, yemek alışkanlıklarına göre iki iklim bölgesine ayrılmaktadır. Akdeniz iklimine göre gelişmiş  yeme alışkanlığı, balık ve sebze ağırlıklıdır. Sebze olarak en çok Dalmaçya lahanası ve roka tüketilmektedir.Sebzeler haşlandıktan sonra üzerilerine soğuk zeytinyağı eklenir.Genelde kıyı şeridinde ve adalarda yemeklerde zeytinyağı kullanılmaktadır.

Kara ikliminin hakim olduğu bölge mutfağında ise daha çok sığır veya çeşitli kümes hayvanları etleri kullanılır. Sadece ilkbaharda adalarda ve kıyı şeridinden gelen kuzu etini tüketirler. Ayrıca bu mutfakta inek sütünden yapılan taze peynir çok kullanılır. Hırvatlar bu taze tuzsuz peynirlerle hem tatlı hem de tuzlu yemekler yaparlar.

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Hırvatistan hem Akdeniz hem de Orta Avrupa ülkeleri mutfaklarından etkilenmiştir. Bu etkiler genellikle İtalyan etkisi ile gelen makarna ve balık yemeklerinde, Macaristandan gelen güveç ve et yemeklerinde görülür. Viyana’dan ise çeşitli pastalar özellikle de “rulo pasta” Hırvat mutfağına girmiştir.Osmanlı ve Türk mutfağının da Hırvat mutfağına etkileri büyüktür. Özellikle sarma, dolma ve yufka dolayısıyla da börek mutfağın en sevilen yemekleri arasına girmiştir.

Hırvatlar fazla baharat kullanmazlar. En çok kullandıkları baharatlar; acı ve tatlı kırmızıbiber, karabiber ve kurutulmuş sebze tozlarından yapılan “vegeta” dedikleri bir  tür sebze tozudur. Hırvatlar daha çok taze ot ve şimşir kullanırlar. Özellikle fırında pişirilen kuzu etlerini şimşirle hazırlarlar.

Akdeniz mutfağının karasal mutfak üzerinde büyük etkisi olmuştur. Taze deniz balığını Hırvatistan’ın hemen her yerinde bulmak mümkündür. Deniz ürünleri Hırvatların vazgeçemediği ürünlerdir.

Hırvatistan’da akşam yemeği ortadan kalkmıştır. Ayrıca kahvaltıya da fazla önem vermezler ve sabahları çok hafif yerler. Öğle yemeği ise çorba, etli yemek ve ek olarak ikinci bir yemek şekli de üç çeşitten oluşmaktadır. Temel yemek et ve sebzeden yapılan sulu yemektir. Genelde yemekten sonra hafif bir tatlı yenir. Genellikle “Palaçinka” (krep) yenilir.

palacinka
palaçinka

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here