Ana sayfa Dünya Mutfağı Hint Yemekleri HİNT MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

HİNT MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1903
0

Hint mutfağı baharatları ile ön plana çıkmaktadır. Köri en çok tercih edilen neredeyse tüm yemeklerinde bulunan bir baharat türüdür. Hindistan’da körini birçok çeşidi vardır. Tavuk Tikka Masala mutfağın en bilinen yemeklerindendir. Murgi Curry (Tavuk Köri), Bakri Curry ( kuzu Köri) ise köri ile yapılan değişik et yemeklerindendir. Bunun dışında mutfağın yıldızlarından birisi de Tavuk Biryani’dir. İran kökenli bir yemektir. Et ve pirinç karışımı ile yapılmaktadır.

Pirin oldukça sık tüketilmektedir. Güney’de daha çok tüketilen, buharda pişirilen pirincin küçük toplar haline getirilmesiyle oluşan İdlis bu bölgede meşhurdur. Yapıldıktan sonra Sambar adı verilen sosla birlikte servis edilip yenir. Ayrıca mercimek unu ve pirinç unu ile yapılan ve krebe benzeyen Dosa ise yanında masala ile tüketilmektedir.

Dhal Raita ise birçok Hint yemeği ile servis edilen yan üründür. Yoğurtlu, içinde bal, şeker baharat olan cacığı andıran bir yiyecektir. Samosa ise bir çeşit Hint böreğidir. Sebzeli ve etli olmak üzere çeşitleri vardır. Bitkisel yağlarda hazırlanan tuzlu Puri ekmeği birçok şeyin yanında beraber tüketilmektedir ve oldukça çok sevilen bir ekmek türüdür. Zaman zaman mutfakta sebzeler de tek başına yer almaktadır. Paneer Mattar bunlardan biridir. Bu yemek bir nevi peynirli bezelye yemeğidir. Diğer sebze yemeklerinden birisi de Sebzeli Kashmiri’dir. Çeşitli sebzeler, baharatlar ve otlarla hazırlanan çok lezzetli bir yemektir.

 

Mulla Ga Tani olarak bilinen aslında bir çeşit baharatlı biber çorbası olan bu yiyecek mutfağın meşhur tatlarından birisidir. Özellikle kış akşamları tercih edilmektedir. Tarka Dhal ise sevilen çorbalardan biridir. Mercimek ve baharatlarla yapılmaktadır.

Hint pilavları oldukça meşhurdur. Basmati pirincinden yapılan pilavların birçok çeşidi vardır. Patatesli Basmati Pilavı,  Körili Pilav, Safranlı Pilav bunlardan bazılarıdır.

Hint Mutfağında tatlılarda genellikle Hindistan cevizi sütü ve gül suyu oldukça sık kullanılmaktadır. Özellikle sütlü tatlılar meşhurdur. Süt tatlıları için gerekli temel malzeme olan manda sütünün en kalitelisi Hindistan’da bolca bulunmaktadır. Süt tatlıları;  sütün içine hiçbir şey eklemeden sadece uzun süre kaynatılarak sulu kısmının uçurulmasından sonra kalan tortu kısmından yapılmaktadır.

Sütlü tatlıların en başında Rasagulla gelir. Süt özünün top haline getirilerek gül suyu şerbeti içinde tatlandırılması ve üzerine kaymak sürülmesi ile elde edilmektedir. Rasamalai ise aynı temel süt ürününün daha yoğun bir kaymaksı katman halinde tatlandırılmasıdır. Rasabali’de yine aynı sütlü ve sevilen bir tatlıdır.

Mutfağın diğer bir yıldız tatlısı Kalakand ya da bazı bölgelerde Koya denilen kaymak ile muhallebi kıvamı arası sütlü bir tatlıdır. Kulfi, bildiğimiz dondurmanın Hint türüdür. Gulab Jamun ise lokma tatlısının gül suyu ile yapılanıdır. Karachi Helva ve Gajar Helva havuç rendesiyle yapılan iki farklı helva türüdür. Gül suyu ve Hindistan cevizi sütü ile yapılan Hint Pudingi de oldukça yaygındır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here