Ana sayfa Dünya Mutfağı Hırvatistan Yemekleri HIRVATİSTAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

HIRVATİSTAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2237
0

Hırvatistan’da mutlaka denenmesi gereken yiyeceklerin başında pek çok baharatı ve et çeşidini karıştırarak yaptıkları sosisleri kulan ya da kulaneva gelmektedir. Bunun yanı sıra cobanac adını verdikleri yahnilerinde farklı türden etleri baharat ve özel soslarıyla bir araya getiren Hırvatlar için mantar, yabani hayvan eti ve peynir vazgeçilmezler arasında. Çok sayıda peynir çeşidinin bulunduğu Hırvatistan’da en popüler peynir skripavac adını verdikleri tütsülenmiş peynirdir. Türk mutfağının sarma ve börekleri ile benzerlik gösteren burek’e de sıkça rastlamak mümkündür.Hırvatistan’da çorba tüketimi oldukça fazladır. Kış aylarında patates çorbasını tercih eden Hırvatlar,sebzeyle harmanladıkları biftek ve tavuk çorbalarıyla da meşhurdur.

Geleneksel günlerde ve düğünlerde çokça servis ettikleri pasticada da denenmesi gerekenler arasındadır. Pasticada et yemeği olup kuru erik ve kuru incirden yapılır. Biftek şeklindeki etin içine koyulan malzemeler ile birlikte pişirilir. Tardufi ismini verdikleri yumru mantarlarla da sıkça karşılaşılır. Zagreb şnitzeli olarak da bilinen peynir, jambon ve domuz eti ile pişirdikleri pariski odrezak Hırvatistan mutfağının olmazsa olmazlarındandır.

Pariski

 

Hırvatistan’ın öne çıkan lezzetleri diğer lezzetleri: Fuzi ya da Pljukanci kremsi bir sos ile birlikte üzerine özel mantarların dilimlenmesi şeklinde servis edilen geleneksel bir ev makarnasıdır. Lignjes Krumpirom da fırında pişirilen patatesli kalamardır. En çok tercih edilen çorbaların arasında ise strukle yani yufka çorbası yerini alır. Madjarica (çikolatalı kek), Makovniyaça (haşhaşlı rulo) ve Orehnjaca (cevizli sama) da Hırvatistan’ın sevilen lezzetlerindendir.

Karabiber ve bal karıştırarak pişirdikleri paprenjaci kurabiyeleri, kremalı kekleri kremsinite ve dubrovacka turtası da en çok tüketilen tatlılar arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here