Ana sayfa Dünya Mutfağı Hollanda Yemekleri HOLLANDA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

HOLLANDA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2835
0

Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. Mutfağında genel Avrupa mutfağı hakimdir. Bunun dışında 17. Yüzyılda kolonileştirdiği Endonezya mutfağının da etkileri açıkça görülmektedir. Eskiden egzotik olarak kabul edilen malzemeler Hollanda mutfağının artık bir parçası olmuştur. Hindistan cevizi ve acı biber çok popülerdir. Ayrıca 1800’lere kadar ise Hollanda mutfağının temelini ekmek ve ringa balığı oluştururken İspanya’nın Peru’dan patatesi Avrupa’ya getirmesiyle temel gıda olan ekmek ve ringa balığının yerini patates almıştır.

Hollanda mutfağı kuzey, güney ve batı olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Kuzey bölgesinin mutfağı diğer iki bölgeye göre daha az gelişmiştir. Bölgedeki tarımdan dolayı et tüketimi ve et ile yapılan yemekler yaygındır. Ülknenin güney bölgesi ise Belçika mutfağının etkisinde kalmaktadır. Öğünlerde sebze ve çorba ağırlıklı beslenilmektedir. Ülkenin batısında ise peynir, mayonez ve hardalın tüketimi oldukça yaygındır.

Hollanda yemek seçenekleri olarak kendine has lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarına ait lezzetleri de sunmaktadır. Farklı mutfakların esintileri yemekler üzerinde açıkça görülebilmektedir.

Hollanda yemek kültürü et ile sebzeyi birleştiren bir yapıdadır. Bunun dışında balık ve deniz ürünleri de oldukça fazla tüketilmektedir. Amsterdamlı gezginlerin ve tüccarların ülkeye getirdiği baharat çeşitlerinin de zamanla yemek kültürüne yerleştiği görülmektedir.

Birçok Avrupa toplumunda olduğu gibi Hollanda mutfağında da patates en çok tercih edilen besinler arasındadır. Rotterdam’ın köşe başlarında çokça patates kızartması ve türevleri satılmaktadır. Deniz ürünleri yönünden de oldukça zengin olan Rotterdam’da birbirinden çeşitli deniz ürünleri vardır.

 

Hollanda’da kahvaltı genellikle taze ekmek, peynir, sosis, tereyağ, haşlanmış yumurta, bal ve reçelden oluşmaktadır. Öğlen de genel olarak bu şekilde ya da atıştırmalık olarak yiyecekler tüketilmektedir. Sandviç özellikle çok fazla sevilmekte ve yenmektedir. Ülkenin sokaklarında ise tuzlanmış Ringa Balığı çok satılmaktadır.

Hollanda mutfağında akşam yemeği et ya da balığın yanında patatesin eşlik edilmesiyle sunulmaktadır. Bu geleneksel yemek anlayışında haşlanmış sebzeler de garnitür olarak masada yerlerini almaktadır. Çorba ise hem öğle hem de akşam yemeğinde tüketilmektedir.

Hollanda denilince ilk akla gelenlerden birisi de peynirlerinin çeşitliliği ve tüketilen peynir miktarının fazlalığıdır. Peynir kızartması da, patates kızartması gibi ana atıştırmalıklardan biridir.

Peynir kızartması

 

Hollanda’da et ekseriyetle çok yağlı ve baharatlı hazırlanarak, genellikle çorbaya ilave ederek tüketilmektedir.

Mesela, bir miktar et ile beraber yenen en bilinen yemeklerden biri olan Stamppot Boerenkool isimli yemeğin yanında patates ezmesi ve yeşil lahana salatası bulunur ve beraber karıştırılarak tüketilir. Eti genellikle sosis olarak yemeklerin içerisinde kullanmaktadırlar.

Kıyı şeritlerinde yaşayanlar kırmızı etten ziyade balığı daha çok tüketirler. Haring ismini verdikleri balık çeşidi en çok yenilen balık türlerindendir.

En çok kullanılan sebzeler patates, lahana, havuç ve brokoli gibi kış sebzeleridir.

Ülkenin yerel içkisi Jenever diye adlandırılan ve bazen bira ile beraber içilen cindir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here