Ana sayfa Dünya Mutfağı İskoç Yemekleri İSKOÇ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

İSKOÇ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1369
0
PAYLAŞ

Et yemeklerin konusunda zengin bir mutfak olan İskoç mutfağının en bilinen etli yemeği, Haggis denilen yiyecek İskoçya’nın en sevilen, en çok özel günlerde tüketilen yemeğidir. İşkembe zarının içine doldurulan bulgur, üzüm, fıstık ve sakatatlardan oluşan yemek şalgam ve patates eşliğinde tüketilmektedir. İskoçya’nın ulusal yemeği olarak bilinir. Bu meşhur ve çok yönlü, yaratıcı yemek, tüm yıl boyunca tercih edilmektedir. Fakir bir adam tarafından yemek artıklarından ilk kez yapıldığı düşünülmektedir. Çoğu zaman, bu yahni: soyulmuş ve ezilmiş şalgam ve patatesin yanında viski ile servis edilmektedir. Ayrıca İskoç kültürünün bir geleneği olarak domuz kanından elde edilen Black Pudding adlı sos etlerin özellikle Haggisin üzerine servis edilmektedir.

Ülkede öne çıkan diğer lezzetler Bridie, Chicken tikka masala, collops gibi tarifler bu mutfağın yapı taşını oluşturmaktadır.

Mezgit balığı, patates ve soğandan yapılan yoğun bir çorba olan Cullen Skink ülkede ki önemli çorbalar arasındadır. Diğer önemli çorbalar ise; Crowdie, caboc, lanork blue gibi çorbalarda öne çıkmaktadır.

Cullen Skink

Ülkede doğum günlerinde servis edilen Dundee Cake önemli bir tatlı çeşididir. Diğer tatlıları ise scone isimli meşhur İskoç kurabiyesi de öne çıkmaktadır. Reçel, krema ve sosla hazırlanan bu kurabiye İskoçya, İrlanda, İngiltere ve Galler’de tüketilmektedir. Caramel shortbread, fest cock, moffat toffe gibi lezzetlerde İskoç mutfağını oluşturan önemli lezzetler arasındadır.

Dundee Cake

Balıkçılığın gelişmiş olduğu bu ülkede okyanus ve tatlı su balıkları tarifler vardır. Ayrıca İngilizlerin meşhur fish and chipsi de bu ülkede sıklıkla tüketilen bir lezzettir. Kippers Kedgeree Rollmops gibi balık tarifleri de ülkede sıklıkla tüketilen lezzetler arasındadır.

İlgili İçerikler

İSKOÇ YUMURTASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 250 gr kıyma 7 yumurta Kırmızı toz biber Karabiber Kekik 1 çay bardağı galeta unu 1 çay bardağı unKızartmak İçin: ...
İSKOÇ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER İskoçya toprakları uzun yüzyıllar boyunca Büyük Britanya tarafından krallık sınırları içerisinde yer aldı. İngiltere’nin hâkimiyeti altında yaklaşık 5...
GELENEKSEL İSKOÇ ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR?... Malzemeler: 800 gramlık bir dana eti parçası Birkaç çorbalık kemik 8 Brüksel lahanası Küçük 1 lahana 2 baş pırasa 1 kahve fincanı ...
PAYLAŞ
Önceki makaleİSKOÇ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Sonraki makaleİSRAİL MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Yemek tutkunlarının yeni adresi olmayı hedefleyen Gastromanya, ülkelerin mutfaklarına dair bilgiler veriyor, bu bilgileri uygulayabileceğiniz tarifleri bir araya getiriyor. Üstelik Türk mutfağını da aynı şekilde şehir şehir inceliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here