Ana sayfa Dünya Mutfağı İskoç Yemekleri İSKOÇ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

İSKOÇ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

3555
0

Et yemeklerin konusunda zengin bir mutfak olan İskoç mutfağının en bilinen etli yemeği, Haggis denilen yiyecek İskoçya’nın en sevilen, en çok özel günlerde tüketilen yemeğidir. İşkembe zarının içine doldurulan bulgur, üzüm, fıstık ve sakatatlardan oluşan yemek şalgam ve patates eşliğinde tüketilmektedir. İskoçya’nın ulusal yemeği olarak bilinir. Bu meşhur ve çok yönlü, yaratıcı yemek, tüm yıl boyunca tercih edilmektedir. Fakir bir adam tarafından yemek artıklarından ilk kez yapıldığı düşünülmektedir. Çoğu zaman, bu yahni: soyulmuş ve ezilmiş şalgam ve patatesin yanında viski ile servis edilmektedir. Ayrıca İskoç kültürünün bir geleneği olarak domuz kanından elde edilen Black Pudding adlı sos etlerin özellikle Haggisin üzerine servis edilmektedir.

Ülkede öne çıkan diğer lezzetler Bridie, Chicken tikka masala, collops gibi tarifler bu mutfağın yapı taşını oluşturmaktadır.

Mezgit balığı, patates ve soğandan yapılan yoğun bir çorba olan Cullen Skink ülkede ki önemli çorbalar arasındadır. Diğer önemli çorbalar ise; Crowdie, caboc, lanork blue gibi çorbalarda öne çıkmaktadır.

Cullen Skink

Ülkede doğum günlerinde servis edilen Dundee Cake önemli bir tatlı çeşididir. Diğer tatlıları ise scone isimli meşhur İskoç kurabiyesi de öne çıkmaktadır. Reçel, krema ve sosla hazırlanan bu kurabiye İskoçya, İrlanda, İngiltere ve Galler’de tüketilmektedir. Caramel shortbread, fest cock, moffat toffe gibi lezzetlerde İskoç mutfağını oluşturan önemli lezzetler arasındadır.

Dundee Cake

Balıkçılığın gelişmiş olduğu bu ülkede okyanus ve tatlı su balıkları tarifler vardır. Ayrıca İngilizlerin meşhur fish and chipsi de bu ülkede sıklıkla tüketilen bir lezzettir. Kippers Kedgeree Rollmops gibi balık tarifleri de ülkede sıklıkla tüketilen lezzetler arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here