Ana sayfa Dünya Mutfağı İskoç Yemekleri İSKOÇ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İSKOÇ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3255
0

İskoçya toprakları uzun yüzyıllar boyunca Büyük Britanya tarafından krallık sınırları içerisinde yer aldı. İngiltere’nin hâkimiyeti altında yaklaşık 5 yüzyıl kalan İskoçya’nın kültürü ve mutfağı neredeyse İngiltere ile aynıdır.

Yemeklerini İngilizlerden farklı şekilde kızartma olarak pişiren İskoçlar yemeklerinde baharat kullanmayı sevmeyip fazla tercih etmezler. Genellikle et ve sebze yemekleri öne çıkar ayrıca et yemeklerinde sos kullanımı yoğun olmakla beraber bu soslar genelde domuz kanından yapılıp domuz etine dökülür.

İskoç mutfağının anahtar kelimesi basitliktir. Bu mutfağın yemekleri pişmesi kolay, yemesi kolay ve yemekleri ise lezzetlidir. Baharatlar önemli rol oynamaz. Tatlı tarifleri fazla vakit olamayan kolay pişen tatlılardır. Üzerini marmelat, reçel veya sosla süslerler.

İskoçya tatlı su yönünden çok zengin bir ülkedir. 30.000 in üzerinde tatlı su gölü vardır. Balıkçılık yönünden çok zengin olan bu topraklarda balıkla alakalı yüzlerce tarif vardır. Lomond gölünün enfes sazanları İskoçya’nın en meşhur balık emekleri arasındadır. Okyanusa kıyısı olan İskoç ülkesinde okyanus balıkçılığı da önemli yer tutar. Okyanus ve göl kenarında yüzlerce lokanta da servis edilmekte olan bu balıklar İskoç mutfağının temel taşlarını oluştururlar. Istakoz, karides, midye, yengeç gibi deniz ürünleri de oldukça çok sevilmekte ve tüketilmektedir.

İskoç mutfağında kahvaltı çok önemlidir. Geleneksel İngiliz kahvaltısına benzeyen bu sofra da çay pek tercih edilen bir içecek değildir. Domuz pastırması, konserve fasulye ve kızarmış yumurtadan oluşan bu kahvaltılara süt veya çeşitli kahve çeşitleri eşlik etmektedir.

Bu mutfağı İngiliz mutfağından ayrı değerlendirmek neredeyse imkânsızdır. Çünkü pek çok yiyecek İskoçya ve İngiltere’nin ulusal yemeği olarak kabul görmektedir. Bu yemeklerin kökenlerinin neresi olduğu konusunda ise fikir ayrılıkları olmaktadır. Tatlı İskoç ekmekleri İskoçların ulusal yemeklerinden kabul edilmekte aynı tarife sahip İngiliz 5 çayı kurabiyesi isimli kurabiye türü de aynı kurabiye olup iki ülkenin de mutfağını da süslemektedir.

İskoçya denilince akla gelen ilk içecek viskidir. Viski bu ülkede yüksek oranlarda üretilmekte aynı zamanda tüketilmektedir. İhraç edilen bu viskiler dünyanın en bilinen viskileridir. İçimi sert olan bu içeceklerin yanına tereyağlı tarifler, şekerli kurabiyeler ve İskoç ekmeği eşlik etmektedir.

Ülkede geniş çiftlikler vardır. Büyükbaş hayvancılık gelişmiştir dolayısıyla kırmızı etli tariflerde öne çıkmaktadır. Et yemeklerini genellikle kızartarak servis eden İskoçların klasik et tabaklarının yanında patates, bezelye ve yabani orman meyveleri eşlik etmektedir.

Ülkede besin değer çok yüksek bir ürün olan yulaf ezmesi sıklıkla tüketilmektedir. Özel İskoç biralarının yanına meze olarak etin yanına ve sabah kahvaltılarında süt ve balla birlikte tüketilmektedir.

Geniş çiftlikleri olan ülkede süt ve süt ürünleri konusunda çeşitlilik bulunmaktadır. Günlük süt ülkede yaygın olarak tüketilmektedir. Bunu yanında viskini yanına peynir çeşitleri ikram edilmektedir. Taze sütün bol olduğu bu ülkede sütlü tatlılar da öne çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here