Ana sayfa Türk Mutfağı İzmir Yemekleri İZMİR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İZMİR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1932
0

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir, önemli bir liman ve fuar merkezidir. Yüzyıllar öncesinde İyonya’nın incisi olarak anılan şehir, günümüzde ise Ege’nin incisi olarak anılır. Bereketli toprakların adresi olan İzmir, kıpır kıpır enerjisiyle binlerce yıllık tarihi boyunca hep hayranlık uyandırmıştır. İzmir’e duyulan bu hayranlık, tarih boyunca pek çok sanatçıya, şaire, yazara ilham kaynağı olmuştur.

Şehrin güzelliği ve dahası bereketi sofralarda da kendini gösterir. İzmir mutfağı özellikle sebze ve ot yönünden çok zengindir. Tarıma elverişli topraklarında çok çeşitli sebzeler yetişir. Bu sebzeler özellikle zeytinyağlı yemeklerde kullanılır. Zaten zeytincilik konusunda önemli bir yere sahip İzmir’de zeytinyağlı yemekler mutfakların olmazsa olmazıdır. Zeytinyağı, İzmir mutfağının baş tacıdır. Sebzeler, dolmalar hep zeytinyağıyla pişirilir. Hatta et yemekleri, pilavlar da zeytinyağlı hazırlanır. Zeytinyağlıların dışında İzmir mutfağında balık ve deniz ürünlerinin kullanımı da oldukça yaygındır. Hatta şehir, balık sofralarıyla nam salmıştır. Bu sofralarda salata ve mezeler de oldukça çeşitlidir.

Tüm bu özellikleriyle hem hafif hem de lezzetli yemeklere sahip İzmir mutfağı, çeşitliliğiyle de ön plandadır. Bu da malzemedeki çeşitlilikle ilintilidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here