Ana sayfa Nerede Ne Yenir? İzmir'de Nerede, Ne Yenir? Kemeraltı’nda Nerede, Ne Yenir?

Kemeraltı’nda Nerede, Ne Yenir?

2056
0

Kemeraltı’nın yeri İzmirliler için çok başka. Çarşı kültürü ölse de buradaki hareketlilik her daim devam ediyor. Esnaf samimiyetinden, müşterilerse günlük telaşesinden ödün vermeden yıllardır birbirilerini hoş tutmaya çalışıyor. Son zamanlarda ise modernleşen bir yüzü var Kemeraltı’nın. Yeni yeni mekânlar, bölgede çalışan kitleye hizmet vermeye başladı. Öyle ki sadece bu mekânlara uğramak için bile Kemeraltı’na uğranır oldu. İşte Kemeraltı’na yolu düşenler için mutlaka uğramaları gereken üç mekan önerisi…

  1. Ayşa

1-aysa

Abacıoğlu Han’da bulunan Ayşa, aslen Boşnak börekçisi ama zeytinyağlılar konusunda her geçen gün çığır açıyor ve çevredeki esnafa ve diğer çalışanlara kaliteli yemek yeme imkânı sunuyor. Mekâna girdiğinizde orta tezgâhta zeytinyağlılar karşılıyor sizi. Günlük olarak değişen ev yemekleri ise hemen arkasındaki sıcak tezgâhta sergileniyor. Hem gözlerinize hem de damağınıza hitap edecek bir yer Ayşa; şans verenler asla pişman olmuyor.

  1. Yolo Art&Lounge

2-yolo

Abacıoğlu Han’ın bir diğer üyesi Yolo, Kemeraltı’nın belki de en modern yüzü. Mekanın üst katı sanat galerisi olarak hizmet veriyor ve belli aralıklarla değişen sergilere ev sahipliği yapıyor. Bu konseptinin yanı sıra hamburgerleriyle ünlü bir mekan Yolo. Mantarlı ve karamelize soğanlı Yolo Burger ise takdire şayan.

  1. Esnaf Lokantası

3-esnaf-lokantasi

Söz konusu esnaf lokantaları olduğunda Kemeraltı, gerçek bir cennet. Hangi birinden bahsetsek aklımız diğerinde kalıyor. Ama Mahmut Usta’nın maharetli ellerinden çıkan enfes yemeklerle Esnaf Lokantası bir adım öne çıkıyor. Çıkan yemekler mevsime göre değişiklik gösterse de lezzeti baki. Balık çorbası ise en çok beğenilen lezzetler arasında başı çekiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here