Ana sayfa Türk Mutfağı Köy Kahvaltılarının Olmazsa Olmazları

Köy Kahvaltılarının Olmazsa Olmazları

159
0

Köy kahvaltıları, haftasonları hepimizin yapmaya bayıldığı, saatlerce sofrada kalıp midelerimize şölen yaşatmak istediği bir öğündür. Sofranın her yerinin dolu dolu olup uzun süren sohbetlerle yapılan köy kahvaltıları hem ruhu hem de mideleri doyurmaktadır. Bizler bu yazımızda köy kahvaltılarının olmazsa olmazı nelerdir sizler için derledik. Gelin birlikte inceleyelim.

Çıtır Çıtır Beyaz Ekmek: Her ne kadar sağlıklı beslenme içerisinde tam buğdaylı, çavdarlı ve tam tahıllı ekmekler tavsiye ediliyor olsa da, köy kahvaltısı denildi mi o ekmekler bir kenara alınıp sofraya beyaz ekmek çıkarılır. Beyaz ekmeklerin çıtırlığı sofradaki tüm yiyeceklerin lezzetini daha da arttırmaktadır. Ekmeğin arasına yumurta, zeytin, peynir yerleştirilip afiyetle yenir.  

Simit: Ekmek bir yana, simit bir yana… Simidin yeri kahvaltıda ayrıdır, e tabi köy kahvaltısında da ayrıdır. Taptaze sıcacık simitler çayın yanında daha da lezzetlenir sanki. Sofranın eksik taşı tamamlanır, yüzleri gülümsetir. 

Ev Yapımı Reçel: Gül reçeli, ayva reçeli, kayısı reçeli, portakal reçeli, vişne reçeli, çilek reçeli, incir reçeli ve daha birçoğu… Köy kahvaltılarında mis gibi ev yapımı reçeller sofranın gözdesidir. Gözler kahvaltı bittikten sonra ekmeğe sürülüp yenilecek reçellere takılır. Olmazsa olmaz bir lezzettir. 

side view strawberry jam and cupcake with fresh strawberry in a wooden bowl and knife on white background

Kaymak: Reçel veya bal varsa kaymak da yanında mutlaka olmalı deyip, köy kahvaltılarının olmazsa olmazı listesine ekliyoruz. Reçel veya bal üzeri kaymak servisi yüz güldüren, hem de kahvaltının lezzet eşiğini arttıran bir etmendir. 

Evde Lor Peyniri: Pratik bir şekilde hazırlandıktan sonra, maydanoz, çörek otu, pul biber gibi malzemelerle süslenip köy kahvaltısında yerini alır lor peyniri. Köy kahvaltılarını şenlendiren bir başka güzel lezzettir.

Zeytin: Zeytin kahvaltıların lezzetini daha da arttıran bir yiyecektir. Siyahıyla yeşiliyle özellikle söğüşlerin yanına çok yakışmakta, hemen herkes tarafından da çok sevilmektedir. 

Yağlama zeytin: Zeytinin en güzel hallerinden biri de yağlama zeytindir. Çeşitli baharatlarla ve zeytinyağı ile karıştırılan zeytinler köy kahvaltılarının ekmek bandırılan en güzel lezzetlerindendir. Pul biber, kekik, nane baharatları da zeytinlere en çok yakışan baharatlardır. 

Kahvaltılık Söğüş: Sofrayı renklendiren, yiyecekleri tamamlayan doğranmış söğüşler köy kahvaltılarının vazgeçilmezlerindendir. Domates, salatalık, maydanoz, tere, kuzukulağı, roka, maydanoz, taze nane, biber ve daha birçok sebze ile kahvaltı çok daha lezzetli hale gelmektedir. Limonlanmış söğüş sofranın aranılan lezzetidir. Aynı zamanda zeytinyağı, nar ekşisi, kuru nane, tuz, pul biber ve sumakla hazırlanan sos ise söğüşlerin üzerine çok yakışmaktadır.

Menemen: Yumurta denildiğinde menemen de akla gelen lezzetlerden biridir. Adına espriler yazılan menemen köy kahvaltılarında da tercih edilmekte, sevilmekte ve olmazsa olmaz listesinde yerini almaktadır. 

Pastırmalı, sucuklu yumurta: Yumurta iyi bir kahvaltının olmazsa olmazıdır. Ancak pastırmalı, sucuklu yumurtanın yeri daha da bir ayrıdır. Üstelik bir de ekmek banınca lezzeti daha da artar sanki. Köy kahvaltılarında masanın tam orta yerine konur ancak konulduğu gibi de tüketilir. 

Mıhlama, muhlama, kuymak: Tereyağını tavaya koyup erittikten sonra üzerine mısır unu ekleyip kavrulan mis gibi bu lezzet bir de dil peyniriyle daha da lezzetlenmektedir. Ocaktan alınıp sıcacık sofraya gelen bu lezzet kahvaltıda ekmek banmanın da hakkını verir aynı zamanda. 

Sigara böreği: Hem ikindi çaylarının yanına, hem sofralarda meze olarak hem de kahvaltılarda sıklıkla tercih edilen sigara böreği, elbette köy kahvaltılarının da olmazsa olmazlarından biridir. Çıtır çıtır lezzeti, içindeki eriyen peyniriyle kahvaltılara çok yakışmakta, kapış kapış tüketilmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here