Ana sayfa Dünya Mutfağı Küba Yemekleri KÜBA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

KÜBA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1880
0

Değişik tatlar bakımından zengin olan Küba mutfağında et yemekleri arasında Congri, Ropa Vieja, Vaca Frita gibi lezzetler ön plandadır. Özellikle Congri bu ülkenin ulusal yemeğidir. Siyah meksika fasulyesiyle pilavın karıştırılarak yenen halidir.

Bu ülkenin mutfağında yemekler genelde kızartılarak veya haşlanarak yapılmaktadır. Yuca, Tostones gibi kızartmaların yanı sıra Tamales gibi lezzetler de haşlanarak hazırlanmaktadır. Ülkenin bir başka önemli yemeği de haşlanarak yapılan Moros Y Cristianos’tur. Bu lezzet Kübalıların en eski yemeğidir. Moros Y Cristianos pirinç pilavı ve fasulye, biber ve sarımsaktan oluşan bir lezzettir. Yılbaşında yendiğinde iyi şans getirdiğine inanılır.

Bu ülkede yumurtalı omletler genelde öğlen tercih edilmektedir. Licauado adı verilen omlet çeşidi taze tropik meyveler ve fasulyeyle servis edilmektedir.

Küba mutfağında etli çorbalara da fazlasıyla rastlanmaktadır. Aijiaco Cubano, Caldo Gallego gibi lezzetler de Küba mutfağını süslemektedir.

Bu ülkede mezelerde bile bol miktarda pirinç ve fasulye kullanılır. Fasulyeli mangolu salata, Caserola de Camarones Enchilados, Küba Salatası,Eempanadas bilinen salatalar arasında yerini almaktadır.

Ülkede hamur işi olarak fazla lezzet yoktur. Ama Küba yerlilerinin yaptığı şekerli ekmeklerden yapılan tostlar bu alanda ki önemli lezzetler arasında sayılmaktadır. Tosta adı verilen bu şekerli ev yapımı uzun ekmeklerden yapılan tostlar sıklıkla tüketilmekle beraber turistlerin en beğendiği Küba lezzeti olarak da ünlenmiştir. Bu şekerli ekmeklerin halka kıtlık zamanında da dağıtıldığı zamanlar olmuştur.

Kübalıların içkileri de kendileri kadar renklidir. Mojito, Rom gibi kokteyllerin yanı sıra şekerli biraları da ön plandadır. Karayiplerin en büyük rom ihracatçısı olan Kübalılar bu içkiyi şeker kamışından elde ederler. Bu yüzden içeni ferahlatan bir tadı olduğunu söylemektedirler. Taze nane eve limonla sunan Kübalılar bu içkiyi milli içecekleri olarak kabul ederler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here