Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Clean Eating Lezzetli ve Besleyici: Kara Nohut

Lezzetli ve Besleyici: Kara Nohut

1033
1

Halk arasında kara nohut olarak bilinen siyah nohut, lifli yapısı ve zengin içeriğiyle besleyici bir bitkidir. Hem lezzetli, hem doyurucu, hem faydalı, hem de kullanım alanı yaygın olan kara nohut son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Rengi ile sofralarda görsel anlamda da çok sevilmektedir. Özellikle sağlıklı beslenme programlarında sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Bitkisel proteinin en güzel kaynaklarından kara nohutu bu yazımızda mercek altına aldık, gelin kendisini yakından tanıyalım.

Kara Nohutun Besin Değeri

Kara nohut, bol miktarda vitamin ve minerali içerisinde bulundurmaktadır. Bununla beraber magnezyum ve folik asit miktarı da oldukça yüksektir. Anemi rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için karşılanması gereken demir miktarı yüksek oranda kara nohutta yer almaktadır. Bu sayede vücudun oksijen ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda diğer baklagillere oranla daha yüksek oranda antioksidan bulundurmaktadır. Besin değeri yönünden daha zengin olmasının yanı sıra lezzet bakımından da kara nohut diğer baklagillere göre daha lezzetlidir.

Hayvansal protein bakımından zengin beslenmenin yanı sıra bitkisel proteinlere daha çok yönelmek son zamanlarda çok daha sağlıklı görülmektedir. Bitkisel protein ihtiyacının karşılanabileceği mercimek, barbunya, börülce gibi besinler arasında nohutun da yeri önemlidir. Vitamin ve mineraller her ne kadar tek başlarına çok fayda gösterseler de hepsinden tüketildiğinde sağlayacakları fayda maksimum düzeye ulaşmaktadır. Dolayısıyla tüketilecek besinin seçiminde içerisinde vitamin ve minerallerin çeşitli olması önemli bir kriterdir. İşte kara nohut bu kriteri sağlamaktadır.

Kara Nohutun Faydaları

Bol miktarda lif içermesi ile uzun süre tokluk sağlamakta ve diyetlerde çokça yer verilen bir besin olmaktadır. İyi bir bitkisel enerji kaynağı olması ve düşük sodyum içeriği ise diyabet, kolesterol, tansiyon hastaları için kara nohutu ideal bir besin haline getirmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde tüm besinsel faydalarının yanı sıra cildi güzelleştirici etkisinin bulunduğu da ortaya konulmuştur. İçerisinde bulunan çinko, özellikle kış aylarında sıklıkla yaşadığımız saç dökülmesi sorununun çözümünde etkili rol oynamaktadır.

Kara nohutun içerisinde bulunan magnezyum ve fosfor, kan damarlarını güçlendirip kalbi korumaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olmaktadır.  Hamile kadınlarda bebeğin bilişsel fonksiyonlarının gelişmesini sağlayan folat da yine kara nohut içinde bulunan minerallerdendir. Göz için en önemli bileşenlerden A vitamini de kara nohut içinde bol miktarda bulunmaktadır.

 Nohutlarda bulunan, kandaki östrojen seviyelerini korumaya yardımcı bileşenlerden fitoantrojenler kara nohut içinde de yer almaktadır. Bu sayede kadınlarda göğüs kanseri riskinin azalmasının yanı sıra menopoz döneminde yaşanan semptomlarla savaşmak için de etkilidir.

Kara Nohutun Kullanım Alanları

Besleyiciliği ve zengin bileşiminin yanı sıra kara nohutun kullanım alanları da çok geniştir. Yemeklerin içerisine hem görsel hem de lezzet bakımından çok yakışmaktadır. Aynı sarı nohutta olduğu gibi beyaz nohut da haşlanarak tüketilmektedir. Hafif tuz ve yağ ile birleştirilerek fırında cips şeklinde, haşlandıktan sonra çeşitli malzemelerle salatası yapılarak tüketilebilmektedir. Bunların yanında kara nohutun çorbası da oldukça lezzetlidir.

Kara nohut aynı zamanda sırt ağrılarına, diş ağrılarını gidermeye, bağırsakları yumuşatmaya, dalak ve karaciğer kanallarındaki tıkanıklığı gidermeye de iyi gelmekte ve bu amaçlarla kullanılmaktadır.

Hayvansal protein kaynaklarını tüketmeyen vegan bireyler için de kara nohut ideal bir seçenektir. Protein ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacakları bitkisel proteinler arasında yer aldığı için, vegan beslenmede kara nohutun önemli bir yeri bulunmaktadır.

Kara Nohut Salatası

Malzemeler

 • 1 su bardağı haşlanmış kara nohut
 • 2 adet doğranmış salatalık
 • 2 adet doğranmış domates
 • 1 adet olgunlaşmış ve doğranmış avokado
 • ½ demet doğranmış maydaoz
 • 5-6 adet taze nane yaprağı
 • 1 küçük boy kıyılmış kırmızı soğan

Sosu için:

 • 2 adet lime suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam kişniş
 • Bir tutam pulbiber

Yapılışı: Sosu için gerekli malzemeleri bir kasede birleştirip karıştırın. Kalan malzemeleri geniş bir kapta birleştirip hafifçe karıştırın. Geniş kaptaki malzemelerin üzerine sosu döküp hafifçe karıştırın ve servis yapın.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here