Ana sayfa Türk Mutfağı Malatya Yemekleri MALATYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

MALATYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

951
0

Malatya bulgur ve yarma kökenli köfteleri ve sarmalarıyla ünlüdür.  Bu köfteleri daha da çeşitlendirmek mümkündür. İçli Köfte, Sıkma Köfte, Kiraz Yaprağı Köftesi, Analı Kızlı, Pat Köfte en çok öne çıkanlar arasındadır.  

Analı Kızlı köfte, bir diğer adıyla Analı Kuzulu olarak bilinir. Genel itibariyle Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde daha çok bilinen bir yemek çeşididir. Bulgur ve kıyma kullanılarak hazırlanan bu yemeği günümüzde bu isimle çorbasını da görmek mümkündür.  

Analı Kızlı

İçerisinde kendi hikayesini de barındıran çorbaları da yaygın durumdadır. Örneğin Taş Çorbası; Eski zamanların birinde adamın biri ortalık yerde bir tencere su; içine bir kaç taş koyup kaynatmaya başlar. Gelen geçen merak eder; durup seyretmeye başlar. Ne pişirdiğini soranlara “Taş çorbası; nefis olur!” der. İkide bir tadına bakıp, ağzını şapırdatarak “Hımmm!” dedikçe etrafta birikenler iyice meraklanmaya başlar. Adam “Çok leziz ama… galiba biraz soğan istiyor” diyerek başlar oyununa…. sonra “biraz tuz” sonra “biraz patates”… Her dediğinde de etraftan “Bende tuz var, getireyim!” “Bende patates var” sesleri yükselmeye başlar ve istedikleri getirilir. Bu olayın sonunda Taş Çorbası son derece zengin bir çorba olmuş olur.

Mercimek Çorbası, Bulgur Çorbası ve Tarhana gibi diğer ünlü çorbalar da Malatya yöresine aittir.

Mercimek Çorbası

Malatya et yemekleri ile de ünlü bir şehirdir. En meşhurları arasında; Arapgir, Tava, Tandır ve Kağıt Kebabıdır. İçlerinde yapımı en kolay olan ise tava kebabıdır. Zira Tava Kebabı evde yapılabilir fakat yine de fırında yapılan tava kebabı aynı tadı vermez.  

Tatlı olarak Dut Helvası, Üzüm Pestili, Köpük Pestili, Üzüm Sucuğu, Peynir Tatlısı, Kaymaklı Kayısı Tatlısı, Deli Kız Baklavası yörenin sık yapılan tatlılarındandır. Çir Kavurması da buraya özgü tatlardan birisidir. Kayısının yarılarak güneşte kurutulmuşundan yapılır. Üzerine ceviz içi serpilir ve az su eklenerek pişirilir. Sonra tabaklara bir kat ceviz içi, bir kat çir kavurması dizilir. Bunların üzerine tavada yakılmış yağ gezdirilir ve servis yapılır. Gün Kurusu Dolma Tatlısı Malatya mutfağının yıldız tatlarından biridir. Yörenin bir diğer tatlısı da Çiğdemli Sütlaç olarak sayılmaktadır.

İlgili İçerikler

PİRPİRİM ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 demet semizotu 1 su bardağı yeşil mercimek 1 su bardağı nohut 1 adet soğan 1 yemek kaşığı domates salçası 2 yemek ka...
MALATYA MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER YARMA: Bulgura göre daha ince ve unlu bir görünümü olan yarmayı eleyerek irileri ayırt edilir. Ayırt edilen bu iri yarmalara ise irinli adı verilir. İ...
KİRAZ YAPRAĞI SARMASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler:     1 kilo yoğurt 1 yemek kaşığı un 1 adet yumurta 2 yemek kaşığı erik ekşisi 1 tatlı kaşığı tuz Sarması İçin: ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here