Ana sayfa Türk Mutfağı Mersin Yemekleri MERSİN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MERSİN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2151
0

Akdeniz’in incilerinden biri olan Mersin, zengin mutfağı ile dikkat çekmektedir. Tarih boyunca da zengin bir kültürel birikime sahip olması mutfağının çeşitliliğini arttırmıştır. Toros Dağları’nın serinliğinin yanı sıra Akdeniz ‘in sıcaklığını alan şehir, iklimin farklılığı ile de lezzetine lezzet katmayı başarmıştır.

Bu kadar çok değişik yemeklere sahip olmasının nedenlerinden biri de Mersin’in bünyesinde farklı etnik kökenlere sahip insanlar yaşamaktadır. Özellikle Araplar’ın bu yörede bulunması Arap Mutfağı ‘nın Mersin yemek kültürünün büyük bir bölümünü oluşturmasına neden olmuştur. Çukurova ve Güneydoğu mutfak kültürlerine benzerlik gösterse de kendine has yemek kültürünü de bünyesinde barındırmaktadır.

Mersin mutfağının yemek kültüründe genellikle acılı, ekşili,salçalı ve bol baharatlı yiyecekler vardır. Bunun yanı sıra et ise mutfağın geneline hakimdir. Kuzu ve koyun eti tüketilir. Dana ise yörede pek tercih edilen bir et türü değildir.

Deniz kenarında bulunan bir kent olmasından dolayı Mersin’de deniz kültürü de gelişmiştir. Genelde yenilen balıklar küçük lagos, barbunya, dil ve kefaldir. Kabuklu denir ürünleri de tercih edilmektedir. Fakat her ne kadar deniz kenti olsa da Mersin, deniz ürünlerinden çok etli yemekleri ile ön plana çıkmıştır.

Farklı inanışlara sahip halkın bayramları da farklı zamanda kendi köken ve adetlerine göre kutlanılır. Pişen yemekler de kişilerin kültürlerine göre değişiklik gösterir. Ramazanda Dövme Pilavı, koyun diliyle yapılmış Söğüş, Kelle Paça çorbası, börek çeşitleri, İçli köfte, tatlılardan Karakuş ve Sarı Burma mutfaklara hakimken, Arap Alevileri de özel günlerinde Hırisi, Sıraysır, Kamhi, Mileytut ve Tarsus Simidi gibi yiyecekler hazırlarlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here