Ana sayfa Dünya Mutfağı Maldivler Yemekleri MALDİVLER MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

MALDİVLER MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1407
0

Maldivlerde alkol ve domuz eti yasaktır ve cezası büyüktür. Yerel halkın yaşamadığı, otel kültürünün olduğu yerlerde ise turizm için izin verilir. Sebze kültürünün az olduğu Maldiv mutfağında, bölgede yetişen Hindistan cevizi, nar ve ananas başlıca yiyecekler arasında yerini alır.

Balık kültürünün hakim olduğu bu mutfakta balık dışında, tavuk ve et yemekleri de önem kazanır. Orkinos balığı, tutulup özel kaplarda saklanarak ve bazı zamanlarda gömülerek bekletildikten sonra yemeğe hazırlanması ile ortaya çıkan yemek dillere destandır.

Balık ile yapılacaklar bu mutfakta sınırsızdır. En sevilen geleneksel yemeklerinin yanında Balık Çorbası bulunur, asıl adı Garudhiyadır. Maldiv ekonomisi yüzyıllardır balıkçılık ve diğer deniz ürünleri üzerine kuruludur. Balıkçılık ülke halkının ana mesleği konumundadır. Bu sebeple geleneksel  yemeklerinde balık ön planda yer alır.

Bölgeye has diğer yemek Mas Huni’dir. Hindistan cevizi yanında ton balığı ile soğan ve limon eşliğinde yapılan yemektir. Patates kızartması bölge de Hindistan cevizinden sonra en çok tüketilen yiyecektir. Bunların yanı sıra çeşitli soslarla hazırlanmış salataları ve makarnaları da sofralarda görmek mümkündür. Kulhi Boakibaa olarak adlandırılan basmati pirinçle, ton balığı karışımı olan, üzerineyse zencefil, sarımsak, köri yaprağı, limon parçaları, tuz koyulup fırına verilen tava çeşidi yemekte önemliler arasındadır.

Bunlar dışında geleneksel yemekleri olan, Rihaakuru, Gulha ve Bajiya’da unutmamalıdır. Gulha, balık toplarına verilen addır. Un veya pirin hamurunda yağda kızartılan balık toplarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here