Ana sayfa Dünya Mutfağı Malezya Yemekleri MALEZYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

MALEZYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2002
0

Et yemeklerinde zenginliğe sahip olan Malezya mutfağında öne çıkan lezzet Satay adı verilen yer fıstığı soslu, marine edilmiş ızgara biftek ya da tavuktur. Bu tarif mangallarda ve özellikle sokaklarda ızgara şeklinde pişirilmektedir. Malezya mutfağında pişirme şekli daha çok ızgara veya haşlama şeklindedir. Genelde çok pişmiş olarak hatta neredeyse yanık bir şekilde ikram edilen Satayın yanı sıra Nasi Lemak isimli bir tarifte mevcuttur. Pirinç ve hindistan cevizi sütü pişirilip, yanında salatalık, kavrulmuş yer fıstığı, ançüez ve katı yumurta ile servis edilmektedir.

Hamur işlerinin de net bir Çin hakimiyeti görülmekte Dumpling adı verilen pişmiş Çin mantısı da öne çıkan hamur işi lezzetleri arasındadır. Hindistan cevizi suyu, meyveler, kırmızı fasulye, kırılmış buz, pandan yaprağının suyundan yapılan hamur Malezya mutfağının önemli atıştırmalıklarındandır. Karıştırılıp bir kasede sunumu yapılan, genel adı Chendol olan bu lezzet Malezya sofralarının favori tatlarındandır. Popiah, sebzeli iri Çin böreğinin buharda pişirilmiş hali de Malezya’da servis edilmekte ve sıkça tüketilmektedir.

 

Otak-Otak ise baharatta marine edilen ve muz yapraklarına sarılarak ızgara yapılan bir balık yemeğidir. Malezya mutfağını zengin balıklı tariflerinde sadece birisi olarak görülmektedir.

Şekerin baharat olarak kullanıldığı bu mutfakta deniz ürünlerinde bile şekere rastlanmaktadır. Hatta kimi zaman şekerli turşular sofralarda yerini almakta ve çok sevilmektedir. Kızarmış balığı yerken tuzsuz pirinçle servis edilmektedir. Çünkü aşırı derecede tuzludur.

Sarı karpuzu, rambutan ve starfruit gibi meyveler adeta doğallığın aktığı mutfaklarda sıklıkla tüketilmektedir.

 

Pirincin her türden yemeğe katıldığı bu mutfakta Nasi Dagang isimli, Hindistan ceviziyle buharda pişirilen ve körili ton balığı ile servis yapılan kokulu ve yapışkan pirinçten yapılan bu yemek oldukça popülerdir. Diğer bir pirinç bazlı yemek olan Nasi Kerabu ise, bölgesel otlar ve tuzlu balıkla servis edilmektedir. Mee Rebus, eriştenin, sığır eti, tavuk eti ya da karides ve soya peyniri küpleriyle acı kahverengi bir sosta ki birleşimidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here