Ana sayfa Dünya Mutfağı Mısır Yemekleri MISIR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MISIR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1846
0

Kuzey Afrika bölgesi içerisinde yer alan ülke mutfak içerisinde en özgün mutfaklardan birine sahip olan Mısır, Akdeniz’e ve Kızıldeniz’e olan kıyısı ve Nil Deltası ile hem sosyo–ekonomik konumunu hem de mutfak kültürünü belirlemektedir.

Kıyı şeridinde balık, çöl kısmında bakliyat ve kuzu, koyun gibi küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan Mısır’ın, Nil Nehri Deltası’nda ise pirinç üretimi yaygın olarak yapılmaktadır. Buna bağlı olarak da yemeklerde en çok tüketilen malzemeler şekillenmektedir.

Mısır mutfağında kahvaltı sofrası tıpkı bir akşam yemeği görünümündedir. Ana yemeklerin sunulduğu bu kahvaltıların en önemli öğünü ise Fül Mudammas‘tır. Bu yemeğin sunumu ise; pide, haşlanmış yumurta, tahin, tereyağı ve pastırma ile olur.

Öğle yemekleri ise ana yemek niteliğinde değer görmektedir. Zira, kış mevsiminde çorba, tavuk, kuzu eti, salata, sebze, makama veya pilavdan oluşur yemeğin bitiminde meyve yenir. Yazın ise daha hafif bir menü tercih edilerek sebze ve meyve ağırlıklı beslenilir. Sebze ve meyve Mısır’da oldukça bol olmakla birlikte çok da ucuzdur.

Pişirme yöntemi olarak kızartma ve ızgara yöntemi tercih edilirken daha çok tencere yemekleri yaygındır. Baklagil ağırlıklı beslenen Mısırlılar, çorbalarında da baklagili tercih etmektedirler. Nitekim yemeklerinde de baharat ve aromalı otları bolca kullanmaktadırlar.

İlgili İçerikler

KABAK TATLISI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 2 yemek kaşığı tereyağı 1 kg bal kabağı 1 çay bardağı Hindistan cevizi 1 kahve fincanı kuru üzüm 1 çay bardağı fındık ...
FUL MEDAMES TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: Yarım kilo kuru bakla 2 diş sarımsak 1 yemek kaşığı limon suyu Yarım çay bardağı tereyağı Yarım çay kaşığı kimyon Tuz ...
MISIR MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Mısır halkının yemekleri daha çok tencere yemekleridir. Pişirme yöntemlerinde ise kızartma ve ızgara tercih edilmektedir. Tencere yemeklerinde ise ter...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here