Ana sayfa Dünya Mutfağı Nijerya Yemekleri NİJERYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

NİJERYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2059
0

Birçok farklı etnik gruba ev sahipliği yapan Nijerya, yeme-içme kültürü itibariyle oldukça zengin bir ülkedir. Nijerya mutfağı, Nijerya’dan Amerika ve Avrupa’ya göç edenler sayesinde dünya çapında bilinen bir mutfaktır.

Nijerya yemekleri küçük farklılıklara sahip olsa da Afrika tatlarını andıran bir özelliğe sahiptir. Çoğunlukla pirinç, yer fıstığı, sebze, meyve bulunduran Nijerya mutfağında bunların yanında, Nijerya’ya özgü temel çorba ve sulu yemek sosları, kuskus, kebap, ızgara, tavuk da sıkça tüketilmektedir.

Çin, Endonezya, Hindistan, Uganda, Amerika gibi sıcak ülkelerin yanında Nijerya’da da tatlı patates yetişmektedir . Patates tatlı başta olmak üzere birçok yemek içinde kullanılmaktadır.   

Nijerya, genel olarak tarımla geçinen bir ülkedir ve iklimi dolayısıyla birçok baharat ve otlar mutfağı süsleyen ürünler arasında bulunmaktadır. Mutfağının en belirgin özellikleri arasında da yemekler içinde bol baharat ve çeşni kullanılması yer almaktadır. Bu otlar ve baharatlar Nijerya yemeklerinde sıkça kullanılmaktadır. Hurma yağı ve fıstık yağı da hemen hemen tüm yemeklerde yer almaktadır. Ülke mutfağının acılı çorbaları, sulu yemekleri, sebze ve meyve kızartmaları, ekmek ve hamur işleri, etleri, tatlıları ünlüdür.

Kuzey bölgelerde diğer bölgelere oranla et daha gözdedir ve yanında sıklıkla tüketilen alkollü içecekler ise oldukça pahalıdır.

İlgili İçerikler

NİJERYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Dünya çapında çorbalarıyla ünlü olan Nijerya’da çorbalar hemen her malzemeyle yapılmaktadır. Çok çeşitli sebzelerle hazırlanan bu çorbalar oldukça doy...
GÜMÜŞ BALIĞI SALATASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg kızartılmış gümüş balığı 1 küçük boy ince doğranıp halkalara ayrılmış soğan 1 orta boy beyazları ve çekirdekleri çıkarılıp...
HİNDİSTAN CEVİZİ TOPLARI (SHUKU SHUKU) TARİFİ, NAS... Malzemeler: 1 bardak Hindistan cevizi rendesi Çeyrek bardak pudra şekeri 3 adet yumurta sarısı Yarım bardak un Yapılışı: Bir kab...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here