Ana sayfa Dünya Mutfağı Nijerya Yemekleri NİJERYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

NİJERYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

4283
0

Dünya çapında çorbalarıyla ünlü olan Nijerya’da çorbalar hemen her malzemeyle yapılmaktadır. Çok çeşitli sebzelerle hazırlanan bu çorbalar oldukça doyurucu ve lezzetlidir. Ülkenin her yerinde etli veya sebzeli olarak yapılan çorbalara ek olarak Afang ve Owo isimli çorbalar da nişasta temellidir.

Nijeryalı Bamya Çorbası ve geleneksel Biber Çorbası karanfil içerir. Baharat Çorbası, Pirinç Çorbası, ise tadılması gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

 

Nijerya’nın önemli lezzetleri arasında yer alan tatlı patatesin kabuk ve iç kısmı çeşitli renklerde olan pek çok türü bulunmaktadır. Kabuk kısmının rengi beyaz, kırmızı, mor, sarı veya kahverengi; içindeki etli  kısmı ise beyaz, sarı, turuncu veya mor olabilmektedir. En yüksek miktarda beta karoten içerenleri ise içi turuncu renkli olan türdeki tatlı patateslerdir. Ülkemizde yetiştirilen tatlı patateslerin birçoğunun içi beyaz ve sarımsı renktedir.

Ülkenin genelinde et tüketimi çok yaygındır. Çokça tüketilen baharatlı kurutulmuş ete Kilishi adı verilir. Güney kısımlarda keçi eti, dana eti ve antilop eti çok popülerdir. Doğu bölgelerde ise et, kurutulmuş balık ve kavun çekirdeği ile yapılan Egusi Çorbası yöresel lezzetlerdendir.  Şişe geçirilen karaciğer ve et ızgara ile hazırlanan Suya ise Nijerya’nın en sevilen yemeklerinden biridir.

Suya

Lagos’ta balıkçılık gelişmiştir ve dolayısıyla deniz ürünleri de yaygındır. Gümüş Balığı Salatası deniz ürünlerinin sunduğu en güzel tatlardandır.

Nijerya’nın en popüler yemeklerine başka örnekler olarak Yulaf Ezmesi, Makarna, Karabiber Soslu Biftek, Pankekler, Sosisli Pilav verilebilir. Pilavları genel olarak alışılmışın dışında yağsız olarak yapılmaktadır.

 

Nijeryalılar Yarm adını verdikleri patatesleri ekmek yerine, bol bol yedikleri ve Plantain dedikleri muz kızartmasını da yemek niyetine tüketmektedirler. Meyve olarak ise en çok Mango tüketilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here