Ana sayfa Türk Mutfağı Ordu Yemekleri ORDU MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER

ORDU MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER

2007
0

UÇKUR KABAK : Yöreye ait orada yetişen kara kabak olarak anılan bir sebzedir. Uçkur Kabak Kavurması, Uçkur Kabak Yoğurtlaması gibi çeşitleri vardır.

KİNZİ : Karadeniz bölgesinde özellikle gürcüler tarafından yapılan yemeklerde bolca kullanılan bir baharattır. Görünüş itibariyle yaprakları maydanozu andırır. Bitkinin bej renkteki tohumları yemeklerde tüketilir. Kinzi’nin Anadolu’daki adı ise kişniştir.

ISIRGAN : Isırgangiller ailesinde yer alan bir ot türüdür. Pek çok ilacın içerisinde bulunduğu gibi, suyu, çayı da tüketilmektedir. Ve yemeklerde de kullanılan bir ottur.

TAFLAN : Gülgiller familyasından küçük beyaz renkli çiçekler açan, daha çok rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişen 5-15 m boyunda, yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. Karayemiş olarak da bilinir. Bunun dışında bölgelere göre ismi değişkenlik göstermektedir. Yaygın olarak “Taflan” adıyla bilinse de “Gürcü kirazı”, “Laz kirazı”, “Laz üzümü”, “Laz yemişi”, “Tanal”, “Tçkoo” adlarıyla da bilinmekte ve anılmaktadır.

 

HOŞKIRAN : Karadeniz Bölgesi’nde çok miktarda yetişen ıspanağı andıran bir bitkidir. Ispanakan çok daha fazla demire sahip olduğu bilinmektedir. Bazı bölgelerde Horoz İbiği olarak da anılmaktadır.

PEZİK : Pezik pazı olarak bildiğimiz yaprağın ta kendisidir. Fakat bu bölgede pezik olarak bilinmekte ve anılmaktadır.

MELOCAN : Dikenucugiller, familyasından, odunsu, 15 m kadar boylanabilen, sarılıcı, tırmanıcı, dikenli, çok yıllık bir bitkidir. Yüreğimsi yapraklarının sapları kısadır, kenarlarında diken bulunur. Diken ucu ismiyle de bilinir. Karadeniz bölgesinde Melocan Kavurması ve Melocan Diblesi gibi yemekleri yapılmaktadır.

SAKARCA : Karadeniz bölgesinde yetişen ve sevilen bir ot türüdür.Çökülce ve çiğdem gibi adlarla da bilinmektedir. Bölgede Sakarca Kızartması, Yumurtalı Sakarca sık yapılan yemeklerdendir.

GALDİRİK : Kardeniz’de yetişen bir ot türüdür. Turşusu ve yemeği yapılır.

TİRMİT : Yenebilen bir mantardır. Kuru ve et gibidir. Yerel Fındık Mantarı olarak da anılmaktadır.

Yeşil Elmalı Tirmit ve Tirmit Kavurması yapılan yemekler arasındadır.

Sakarca

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here