Ana sayfa Türk Mutfağı Ordu Yemekleri ORDU MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ORDU MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1848
0

Ordu doğal zenginlikleri, tarihi dokusu, denizi, dereleri, yaylalarıyla dünyanın en güzel köşelerinden biridir. Renklerin bütün tonlarını Ordu’da bulmak mümkündür. Balık, sebze ve  meyve yönünden zengin Karadeniz kıyısında, dağ-yayla ve deniz kültürünün iç içe olduğu yörede bulunması mutfağı çeşitlendirmiştir. Doğal olarak Ordu mutfak kültürü de bu yörenin coğrafi özelliklerine göre şekillenmiştir. İlde Türk mutfağının tüm zenginliklerini görmek mümkündür.

Ordu mutfağı, coğrafi koşulların dışında tarihsel gelişim süresince aldığı göçlerle de zenginlik ve çeşitlilik kazanmıştır. Yörede yaşayanların örf ve adetleri, gelenek ve göreneklerine göre şekillenmiş olup hala devam etmektedir. Özellikle gürcü yemeklerinin de Ordu mutfağına büyük katkı sağladığı görülmektedir.

İl içerisinde kıyı kuşağı ve yüksek kesimlerde coğrafi koşullara bağlı olarak halkın yaptıkları ve tükettikleri yiyecekler farklılık göstermektedir. Bütün Karadeniz sahilinde olduğu gibi balık yemekleri burada da tercih edilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Ordu’nun kıyı kesimlerinde balıkçılık ön plandadır.Her türlü balık avlanabilmektedir bu bölgede. Özellikle Mezgit, Hamsi, Levrek, Somon balığı sık tüketilen balıklardandır. Onun dışında Karadeniz mutfağı balık dışında ot yemekleri ile ünlüdür. Kıyı kesimlerinde ot yemekleri de sıkça yapılmaktadır. Balık olduğu kadar kırmızı ete de yaygın olarak sofralarında yer verirler. Genelde kıyı kesimlerde sığır eti tüketilir. Yüksek bölgelere çıkıldıkça yayla kültürüne geçilmekte ve yemekler nispeten değişmektedir. Bu bölgelerde daha çok hamur işleri, etli ürünler ön plandadır. Burada koyun eti daha sık kullanılmaktadır. Onun dışında patatesli, mısırlı ve buğdaylı yemekler ekmekler de sofralarda yerlerini alırlar.

Ordu’nun genel olarak mutfak kültüründe balıklar, et ve sebzeyle yapılan yemekler, ot yemekleri, hamur işleri, ekmek çeşitleri, turşu kavurmaları ve fındıktan yapılan bir çok tatlı yer almaktadır.

Kapalı toplum yapısına ve yüksek rakıma sahip Ordu’da yakın zamana kadar geleneksel mutfak kültürünün korunduğu gözlemlenmektedir. Değişen ve gelişen yapıya bağlı olarak değişikler yaşansa da genel olarak yemek kültürü korunmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here