Ana sayfa Dünya Mutfağı Fransız Yemekleri PARİSLİ BİR BEYEFENDİ: CROQUE MONSIEUR

PARİSLİ BİR BEYEFENDİ: CROQUE MONSIEUR

2639
0

Croque Monsieur (Krok Mösyö) Fransa topraklarına ait bir tost çeşididir. Özellikle Fransa’yı ziyaret eden turistlerin şık bir bistroda yeşil bir salata eşliğinde tüketmekten büyük zevk aldıkları bu lezzetli tostu yapmak oldukça basit. Gelin, tarihine ve nasıl yapıldığına beraber bakalım.

Croque Monsieur’nün Kökeni

Croque-Monsieur’nün köklerinin ise Avusturalya’ya dayandığı düşünülüyor: Göçebe Aborjinler, o gün yakaladıkları avlarını odun ateşindebir maşa yardımıyla iki dilim ekmeğin arasına sıkıştırarak pişiriyorlardı. Bu tost yapma işlemi daha sonraları Endonezya ve birkaç asır sonra da Pasifik’te görüldü.

Croque Monsieur’nün Fransa’da Ortaya Çıkışı

1910 senesine geldiğimizde, Paris’in Capucines Bulvarı’nda bulunan bir kafede ilk defa içi jambonla ve peynirle doldurulmuş kızartılmış yumuşak ekmek olan croque monsieur’ye rastlıyoruz. 1919 senesinde bu leziz tostun ünü o kadar yayılıyor ki, Marcel Proust’un Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde adlı kitabında croque monsieur’den bahsettiğini görüyoruz.

Croque Monsieur Ne Demek?

Kelimenin nereden geldiği tam olarak belli olmamakla beraber “croque” kelimesi Fransa kırsallarında “kızartılmadan önce çırpılmış yumurtaya bulanan ekmek” anlamına gelmektedir. Paris’te birkaç beyefendinin hızlıca bir şeyler atıştırmak için “croque” yemek istediği ve ardından isimlerini bu tosta verdikleri düşünülebilir.

Tarihçi René Girard’ın 1947’de yayımlanmış olan “Fransız mutfağındaki kelimelerin tarihi” eseri kitabına göreyse Paris’te bir bistro olan Bel Age’ın patronu Michel Lunarca -ki kendisiyle “yamyam” diye dalga geçildiği biliniyordu- baget yerine yumuşak beyaz ekmekle sandviç yapmayı düşünüyordu. Bir müşterisi bu sandviçte hangi türden et kullanacağını sorduğundaysa, bistro sahibi şakayla karışık şöyle cevap verdi: “Beyefendilerin etini!

Bu arada bu tostun üzerinde yumurta ile servis edilen versiyonuna da “croque madame” dendiğini de ekleyelim.

Croque Monsieur’nün Gelişimi

Beşamel ya da mornay gibi soslarla zenginleştirilen croque monsieur içine farklı türden malzemelerin de katılmasıyla kendini geliştirmeye devam ediyor, bunların arasında somonu, ananası hatta muzu bile sayabiliriz. Ancak kültürlerine sıkı sıkı bağlı olan Fransızlar bu lezzetin orijinalliğini bozmamaya da bir hayli gayret ediyor, pek çok restoran ve bistro menüsünde bu lezzeti en başından beri bilinen tarifiyle bulmak ve denemek mümkün. Aşağıda bu orijinal tarifi bulabilir ve evinizde kendiniz de yapabilirsiniz.

CROQUE MONSIEUR TARİFİ

MALZEMELER

  • 2 dilim tost ekmeği
  • 12 g tereyağı
  • 1 dilim jambon
  • 2 dilim peynir (emmantel, kaşar gibi eriyen bir cins peyniri tercih etmelisiniz)
  • 25 g rendelenmiş gravyer peyniri
  • 1 çorba kaşığı süt
  • Muskat rendesi
  • Karabiber
  • Tuz

Yapılışı

Tereyağlı taraf içeride kalacak şekilde ekmeklerin bir yüzüne tereyağı sürün, içerisine bir dilim peynir koyun, jambonu ikiye katlayıp ekmeklerin arasına yerleştirin. Ardından bir karıştırma kabında rendelenmiş gravyeri, tuzu, biberi ve bir tutam muskatı ve sütü karıştırın. Karışımı croque monsieur’nün üzerine sürün. Fırınınızın grill seçeneğini seçin ve 10 dakika boyunca fırında kızartın. Eğer croque monsieur’nün daha çıtır olmasını isterseniz tereyağı sürme işleminden önce tost makinesinde birkaç saniye kızartabilirsiniz. Croque Monsieur’yü yeşil salata ile servis edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here