Ana sayfa Okumadan Geçme PARLAK KIRMIZI: GLACE KİRAZ YAPIMI

PARLAK KIRMIZI: GLACE KİRAZ YAPIMI

886
0

Glaze kelime anlamı olarak parlatma, cam gibi anlamlara gelmektedir. Glaze işlemi kelime anlamı gibi besinlerin daha parlak cam gibi gözükmesi için kullanılan bir yöntemdir. Mutfak terimi olduğu için halk arasında çok bilinmemekler beraber, aşçılıkla uğraşan kişilerin aşina olduğu bir terimdir. Glaze yöntemi balıkçılıkta yine aynı mantığa dayalı olarak uygulanan bir yöntemdir. Bizim anlatacağımız daha çok tatlı ve çikolata parlatmaktan biraz farklı olarak, balığın paketlenmeden önce soğuk su püskürtülerek buz kaplanmasıyla yapılır. Burada amaç balığı korumak daha taze tutmak ve besin değeri kaybını önlemektir. Glace çikolata ise glikoz şurubu ve jelatin yardımıyla yapılan kek pasta gibi tatlıları kaplamak için kullanılan bir yöntemdir. Parlak ve homojen bir görünüm elde edilir.

Artık düz kek pasta yapmak sıradan kalıyor. Üzerini süslemek sunuma önem vermek oldukça popülerleşti. Yemek kültürümüz gibi tatlı kültürümüzde değişiyor ve gelişiyor. Son zamanlarda mutfakta yaratıcı olmak yeni şeyler üretmek ve lezzetli sunum hazırlamak önem kazandı. Restoranlarda, kafelerde ve pastanelerde şık sunumlar ve lezzetli görünüm herkesin daha çok dikkatini çekiyor. Peki o pastanelerin camlarının ardında gözüken canlı renkli parlak tatlılara evlerimizde ulaşmak mümkün mü? Siz de misafirlerinize veya arkadaşlarınıza yaptığınız tatlıların daha göz alıcı olması için glaze işlemini kullanabilirsiniz. Tatlılarınız fotoğraflarını çekmek istediğiniz zaman daha canlı durmasını sağlayacak ve görenlerin ağızlarını sulandıracak tarifler deneyebilirsiniz. Tart, kek veya pasta yatığınızda üzerini kiraz ile kaplayarak renkli ve lezzetli bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Bu kirazların daha parlak ve canlı gözükmesi için üzerini erimiş jelatinle kaplayabilirsiniz. Basit bir glazeleme yapmış olursunuz. Veya glace kiraz hazırlayabilir şekerleme gibi parlak süsler elde edebilirsiniz. Bakalım glace kirazı nasıl yapabilirsiniz.

GLACE KİRAZ

MALZEMELER

  • 450 g kiraz
  • 570 ml kaynar su
  • 750 g beyaz şeker

Yapılışı

Kirazları iyice yıkayın ve saplarını ayıklayın. Kirazları büyük bir tencerede kaynar suyla birleştirin yumuşayana kadar pişirin. Kirazları boşaltın, ancak sıvının 425 ml’sini ayırın. Kirazları ısıya dayanıklı bir kaba koyun. Ayırdığınız sıvıyı 250 g şeker ile tencerenin içine dökün. Şekeri eritmek için sıvıyı biraz daha kaynatın ve karıştırın. Kapatın ve şurubu kirazların üzerine dökün. Kâseyi örtün ve 24 saat bekletin. 2. gün şurubu büyük bir tencereye süzün ve meyveyi kâseye geri döndürün. Tencereye 60 g şeker ekleyin. Kaynamaya getirin, ardından şekerin tamamen eridiğinden emin olmak için birkaç dakika pişirin. Şurubu kirazların üzerine geri dökün, örtün ve 24 saat daha bekletin. 7. gün 2. günü tekrarlayın. 8. gün şurubu büyük bir tencereye süzün ancak bu sefer tencereye 85 g şeker ekleyin. Şeker çözülene kadar hafif ateşte pişirin, daha sonra kirazları ekleyin ve kaynatın. 3 dakika pişirin, daha sonra meyve ve şurupları ısıya dayanıklı kapta tekrar dökün ve 2 gün bekletin. 10. gün 8. günü tekrarlayın, ancak sadece kalan 55 g şekeri ekleyin ve 4 gün bekletin. 14. gün şurup şimdi çok kalın ve ağır olmalıdır, eğer değilse, 10. gün tekrarlayın. Birkaç gün sonra hazır olmalılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here