Ana sayfa Dünya Mutfağı Portekiz Yemekleri PORTEKİZ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

PORTEKİZ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1843
0

Karışık ve çeşitli bir mutfak olan Portekiz mutfağında et yemeklerinde balık ve domuz etinde çeşitlilik görülmektedir. Atlas Okyanusunun derin sularından çıkan morina balığı Portekizliler için çok büyük anlam ifade etmektedir. Bilinen 365 farklı tarifi olan bu için bazı tarifler şunlardır, Bacalhau Com Natas, Bras a Bacahau vs.. Her güne yetecek kadar çok tarifi olan bu büyük okyanus balığını tat olarak eşsiz olmakla birlikte 40 kiloya yakın ağırlığa ulaşabilen bereketli bir balıktır. Portekiz’de tüketilen başka et yemekleri şunlardır; Leitao, Francesinha, Cozida a Portuguesa, Carne de Porco Alentejana gibi lezzetlerde öne çıkmaktadır.

Hamur işlerini tariflerini ağır ve zahmetli olduğu ülkede milföy hamuru kullanılmaktadır. Özellikle en meşhur pastalarından olan Pasteis de Nata yumurtalı milföy içine muhallebi doldurularak hazırlanmaktadır. Ayrıca kızartılarak hazırlanan Bola de Berlim denilen içi krema dolu bu tatlı da hamur işlerine örnektir.

Vinho Verde Portekiz’in en bilinen içeceğidir. Bir şarap olan Vinho Verde ihraç oranı çok yüksek, Portekiz hükumetinin üretimini desteklediği ülke nüfusunun %12,6 sını çalıştığı bir kültürdü. Uluslararası alanda aldığı ödüllerle bilinen bu şarap çeşidinin kökeni 14.yüzyıla kadar dayanır. Roma İmparatorluğu zamanında ilk kez ortaya çıkan bu ürün bu mutfakta için çok anlam ifade etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here