Ana sayfa Dünya Mutfağı Portekiz Yemekleri PORTEKİZ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

PORTEKİZ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3039
0

Portekiz toprakları 300 yıl boyunca farklı milletlere ev sahibeliği yapmıştır. Bu toprakların eski sahipleri olarak Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler ve Endülüs Emevileri sayılabilir. 15 ve 16. Yüzyıllarda Portekiz İmparatorluğu çok geniş bir alana sahipti. Bir ucu Portekiz’den kıyı şeridi boyunca Afrika’nın bitimine, diğer ucu ise tüm Brezilya’ya hakimdi. Sonra zayıflayıp yıkılsa da bu imparatorluk çok geniş izler bırakan bir küresel imparatorluktu. Bu izlerden en büyüğü Brezilya’nın resmi dilinin Portekizce olmasıdır. Ayrıca bu imparatorluk sayesinde Portekiz eşsiz ve benzersiz bir mutfağa sahip olmuştur.

Brezilya yerlileri, Afrika yerlileri, Avrupa ve Asya da ki sömürgelerinden pek çok lezzet öğrenmiş olan Portekizliler bu lezzetleri kendi mutfaklarına uyarlamışlardır. Yemeklerinde sıklıkla pirinç, patates ve yeşil sebzeler kullanan Portekizliler kahvaltı ve akşam yemeğine çok önem verirler.

Portekizlilerin geleneksel mutfaklarında ağır, tarifi zor hamur işleri vardır. Aynı zamanda bizdekine benzer şekilde toprak kapta güveçleri ile ünlüdür. Geleneksel Portekiz mutfağında yemekler yağlı ve az baharatlı olarak hazırlanır. En çok etkilendiği mutfaklardan bir olan Yunan mutfağına benzer olarak zeytinyağı kullanımı yoğundur.

Coğrafi konum ve 500 yıllık komşuluk neticesinde İspanyollardan fazlaca etkilenen Portekiz mutfağında domuz eti kullanımı İspanyollarla aynıdır. İspanyol mutfağında görülen domuz etinin omlet kullanımı, çorbada kullanımı pastırma şeklinde tüketiminin aynısı Portekiz mutfağında da görülmektedir.

Portekiz mutfağında çorba çok yaygın değildir bu yüzden çorbaların yoğunluğu çok azdır. Daha çok etli ve sebzeli çorbalarıyla ön plandadır. Çorbalar Portekiz’de başlangıç olarak değil ana yemek olarak servis edilmektedir.

Portekiz mutfağında akla gelen ilk kelime karıştırmak ve doyuruculuk olur. Mevcut malzemelere mümkün olduğunca çok karıştırılarak yapılan yemekler Portekiz mutfağının aslını yansıtmaktadır. Et ve balık yemeklere katılan çeşitli sebze, sos, baharat hatta kimi zamanda tavuk veya balık katılarak hazırlanan bu lezzetler doyuruculuk bakımından gayet yeterlidir. Hatta bir rivayete göre Portekizlilerin geleneksel balıklarından biri olan morina balığını  her güne farklı olacak şekilde tam 365 farklı tariflerle yapmakta oldukları rivayet edilmiştir.

Portekizlilerin şarapları çok ünlüdür. Roma imparatorluğu zamanında başlayarak ihraç edilmeye başlanmış olan bu içkiler Avrupa’nın gözde şarapları arasındadır. Portekizlilerin Avrupa’da ki bütün ülkelerden den daha fazla şarap mahzeni vardır. Pek çok şarap çeşidi uluslar arası ödüllere layık görülmüştür. Bir başka rivayete göre ise yunan mitolojisindeki eğlence tanrısı baküs ilk şarabını Portekiz’de tatmış ve bu ülkeyi şarap cenneti olarak ilan etmiştir.

Portekizlilerin meşhur pastanesi  Elem Pastanesi 175 yıllık bir geleneğin eseridir. Portekiz’e gelen turistlerin ilk durakları bu pastanedir. Bu pastanenin kendi ürünü patentli,175 yıllık bir tatlısı vardır.

 

İlgili İçerikler

TAVADA MORİNA BALIĞI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1,5 kg fileto şeklinde morina balığı 3 adet soğan 6 diş sarımsak 2 fincanı zeytinyağı 1 kg patates 1,5 su bardağa un ...
TAVUKLU BELEM ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 adet orta boy kuru soğan 1 adet orta boy kereviz (rendelenmiş) 1 adet orta boy havuç (rendelenmiş) 2 diş sarımsak 3 yem...
PASTEIS DE NATA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 250 gr şeker 125 ml su Yarım limonun kabuğu (gerçekten kabuğu olmalı, iç kısımlarını almadan kesmeye çalışın) 1 tarçın 25...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here