Ana sayfa Yemek Tarifleri Pratik Tarifler Sicilya Usulü Sorbe: Granita

Sicilya Usulü Sorbe: Granita

9
0

Granita, yaz mevsiminin yaklaştığı ve sıcak havanın yavaş yavaş artış göstermeye başladığı bu günlerde deneyebileceğiniz pratik bir tarif. Sicilya’nın en önemli lezzetlerinden biri olan granita, suyun dondurulup buz haline getirilmesiyle yapılıyor. Hazırlanış tekniği açısından sorbe ve karsambaçla benzerlik gösteren granita özellikle yaban mersini, karpuz, şeftali, çilek, vişne ve kayısı gibi lezzetli yaz meyveleriyle hazırlanınca ortaya çıkan enfes tadına doyum olmuyor. Size bahsedeceğim granita hafif ve fresh, tam anlamıyla ferahlatan bir lezzet. Az şekerli, buz gibi, serinleten bir tat…

Çinliler’in uzun yıllar önce yiyecekleri dondurmayı başarıp sonra da kırarak yemesi aslında tüm dondurma çeşitlerinin de çıkış noktasını oluşturuyor. M.S. 600’lü yıllarda Çin’den dünyaya hızla yayılan buzlu gıdalar şaraplarla aromalandırılıp ve sonra işin içine bal ve meyve gibi tatlandırıcılar da girince bugünün sorbe, granita ve dondurmalarının nasıl  ortaya çıktığını anlamış oluyoruz.

Yapımı Gayet Kolay

Kökleri 17’nci yüzyıla uzanan granita’nın kime ait olduğu İspanyol ya da İtalyan yazılı kaynaklarda çok belirgin olmasa da, bugün Sicilya’nın birinci sıradaki lezzetlerinden biri. Yapımı ise oldukça kolay… Granita suyun dondurularak buz şekline getirilmesiyle hazır hale geliyor. Aslında bu teknik sorbe ve karsambaç yapımıyla oldukça yakınlık taşıyor. Birinde aroma içeren malzemeler buz halindeyken, diğerinde ise malzemelere su eklenip birlikte dondurulması ile hazırlanıyor.

Granita’nın orijinali kahve ile hazırlanıyor. Ancak yapımının basitliği ve tatlılarla uyumu sebebiyle meyveli versiyonlarına da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Özellikle yaban mersini, karpuz, şeftali, çilek, vişne ve kayısı kullanarak yapacağınız granitaların lezzeti enfes ve tadı doyumsuz olacaktır.

Doğal lezzeti ve damakta bıraktığı hafif kıtır yapısıyla ön plana çıkan granitayı evinizde rahatlıkla hazırlayıp, dilediğiniz süre kadar buzluğunuzda saklayabilirsiniz. İçine nane, fesleğen, karanfil, tarçın ve limon ekleyip taze çekilmiş ya da kuru baharatları da katabilirsiniz.

KARPUZLU GRANITA TARİFİ

4 – 6 kişilik

Malzemeler:

4 su bardağı karpuz suyu (yaklaşık 4 kilogram karpuzdan)

4/5 su bardağı (200 gram) şeker (İsteğe göre esmer şekerde kullanabilirsiniz )

Yapılışı:  Karpuzun kabuğunu kesip attıktan sonra küçük dilimlere ayırıp büyük boy bir karıştırma kabının içine koyun ve ince delikli bir kevgirin içine aktarın.Bir materyal yardımı ile ya da ellerinizle sıkıp suyunun alttaki kaba akmasını sağlayın. Posasına hapsolan suyun da bir spatula ile bastırarak kabın içerisine akmasını sağlayın

Elde ettiğiniz suyun ölçüsüne uygun gelen şeker oranını belirleyin ve şekeri 1 su bardağı karpuz suyuyla birlikte büyük boy bir tencereye aktarıp kısık ateşte sadece şeker eriyene karamelize olana kadar karıştırın.

Ateşten aldıktan sonra geriye kalan karpuz suyunu ekleyip karıştırın ve tercihen 5-6 cm yüksekliğinde bir kenara sahip 30 -40 cm çapındaki cam bir borcama ya da  kaba aktarın ve üzeri açık olacak şekilde buzdolabına yerleştirin.

Yaklaşık 2-3 saat sonra granita kenarlardan donmaya başlayacaktır. Kabı buzluktan alıp  mümkün olan en hızlı şekilde iki çatal yardımıyla kenarlardaki donmuş parçaları orta kısımlara daha az donmuş sulu parçalarla birleştirerek karıştırın ve yine üzeri açık bir şekilde buzdolabına koyun.

Birer ikişer saat aralıklarla aynı işlemi iki kez daha tekrarlayın.

Granitayı servis etmeden 40-45 dakika önce  servis yapacağınız cam bardakları soğuması için buzdolabınıza  yerleştirin.

Son olarak soğumuş bardaklara granitayı aktarıp hemen servis edebilirsiniz.

Granita servis edilecek kıvama ulaştığında üzerini streç filmle örterseniz yaklaşık bir hafta on gün boyunca buzlukta taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here