Ana sayfa Dünya Mutfağı Tayvan Yemekleri TAYVAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

TAYVAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1883
0

Tayvan’ın önemli yemekleri arasında domuz eti, yumurta, havuç ve mantarlı harcın ipliksi pirinç makarnası üzerine konularak servis edilen Rice Vermicelli vardır. Bir çeşit mantı olan Tainan dan Zai Noodles, acı sos ile servis edilen Ah Gei, balık köftesi Danshui, Ba Wan, bir tür dürüm olan Shawarma ve yılanbalığı çorbası Eel Noodles Tayvan mutfağına ait geleneksel yemeklerdendir. Dumpling, sebze, et ya da deniz ürünü dolgulu hamurun kızartma, haşlama ya da buharda pişirilmiş halidir. Yağlı pirinç adı verilen popüler yemek ise; sebze soslu yağda pişirilen pirinç pilavının üzerine mantar, domuz eti parçaları ve kurutulmuş karides konulmasıyla elde edilmektedir. Kızarmış pirinç, fasulye böreği, istiridye çorbası, istiridye omleti, köfte, Zongzi hamur tatlısı ve buharda pişirilmiş sandviç Tayvan’ın önemli hafif yemek türlerinden bazılarıdır.

Tayvan’a özgü alkollü içecekler, bir hayli sert olmalarıyla ünlüdür. Bir tür tahıl likörü olan kaoliang, bu içeceklerin en önde gelenidir. Taipei ve civarında dünyanın en kaliteli pirinç şarapları üretilmektedir. Bunlara shaoxing adı verilmektedir. Tayvanlılar çok fazla bira tüketen bir toplumdur. Ülkenin en meşhur birası, kendi üretimleri olan ve arpanın yanı sıra içinde penglai pirinci de bulunan özel bir lezzete sahip Tayvan Birası’dır. Shaoxing ve Gaoliang şarapları Tayvan’ın en önemli şarapları arasındadır. Ayrıca yıllanmış Daqu ve Matsu şarapları da Tayvan’da popüler içeceklerdir. Kabarcıklı çay, boba çayı ya da incili sütlü çay olarak isimlendirilen içecek; çiğnenebilir tapyoka taneciklerinin eklendiği bir sütlü çay çeşididir. Doujiang adı verilen soya sütü de sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen bir diğer popüler içecek çeşididir. Nemli ve sıcak havası dolayısıyla Taipei’de en popüler olan içeceklerin başında taze sıkılmış buzlu meyve suları gelmektedir.

Sevilen bir tat olan Douhua adındaki tofu tatlısı şerbetle tatlandırılıp, içerisine meyve ve yemiş parçaları konularak hazırlanmaktadır. Tıraşlanmış buz parçalarından oluşan Bao bing tatlısıysa üzerine meyve, karamel, fıstık veya fındık sosuyla servis edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here