Ana sayfa Dünya Mutfağı Tayvan Yemekleri TAYVAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

TAYVAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

953
0
PAYLAŞ

Tayvan, etnik çeşitlilik bakımından zenginliği mutfağına da yansıtmıştır. Tayvan mutfağı 8 ana kategori altında toplanmaktadır. Bu kategoriler: Holo (Tayvan), Hakka, Vejeteryan mutfak, Çin, Hunan, Jiangzhe (Jiangsu ve Zhejiang illeri), Hong Kong ve Sichuan olarak sıralanmaktadır.

Et, Tayvan mutfağında başlıca gıda maddelerindendir ve genellikle domuz eti olarak tüketilir. Tayvan yemeklerinin diğer bir özelliği ise kuvvet verici (tonik) yiyeceklerin mevsimine göre hazırlanmasıdır.

Tayvan mutfağında kullanılan ham maddeler; kümes hayvanları, sığır ve koyun eti, balık ve diğer deniz ürünleri, fasulye, pirinç ve eriştedir. Tayvan mutfağı, yemeklerde kullanılan malzemelerin doğal özelliklerini yansıtmaktadır. Bu özellikleri bozmadan soya sosu, susam yağı, mayalanmış siyah fasulye, tatlı fesleğen, yeşil soğan ve diğer soslar eklenerek yemeklerin renk, aroma ve tat bakımından uyumlu ve eşsiz olması sağlanır.

Seyyar böcek satıcıları turistik mekanlarda sık sık boy gösterirler. Özellikle Khao San Road ve Sukhumvit gibi turistik bölgelerde kızartılmış çekirge, tırtıl, akrep gibi canlıların satıldığını görebilirsiniz.

Tayvanlılar, gece yemek pazarı (Night-Market Snacks) olarak bilinen yerlerde geceleri yemek yemeyi çok severler. Çok renkli bir şekilde hazırlanan bu pazarlar hem yerel halk hem de turistleri cezp etmektedir. Böyle yerlerde istiridyeli omlet, istiridyeli makarna, istiridyeli çorba, domuz eklem yerleri, kızartılmış pirinç gibi hafif yemekler sunulur.

İlgili İçerikler

TAYVAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Tayvan'ın önemli yemekleri arasında domuz eti, yumurta, havuç ve mantarlı harcın ipliksi pirinç makarnası üzerine konularak servis edilen Rice Vermice...
PİRİNÇ ŞEHRİYELİ TAVUK (CHICKEN WITH RICE VERMICEL... Malzemeler: 2 adet salçalık (kapya) biber 2 adet yeşil biber 1 adet soğan 2 diş sarımsak 80 gr rice vermicelli (pirinç şehriyesi) ...
İSTİRİDYE ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 4 düzine istiridye 1 domates 2 patates 2 havuç 1 diş sarmısak 1 yemek kaşığı un 1/2 su bardağı beyaz şarap 2 dil...
PAYLAŞ
Önceki makaleTAYLAND MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER
Sonraki makaleTAYVAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER
Yemek tutkunlarının yeni adresi olmayı hedefleyen Gastromanya, ülkelerin mutfaklarına dair bilgiler veriyor, bu bilgileri uygulayabileceğiniz tarifleri bir araya getiriyor. Üstelik Türk mutfağını da aynı şekilde şehir şehir inceliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here