Ana sayfa Dünya Mutfağı Tayvan Yemekleri TAYVAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

TAYVAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2388
0

Tayvan, etnik çeşitlilik bakımından zenginliği mutfağına da yansıtmıştır. Tayvan mutfağı 8 ana kategori altında toplanmaktadır. Bu kategoriler: Holo (Tayvan), Hakka, Vejeteryan mutfak, Çin, Hunan, Jiangzhe (Jiangsu ve Zhejiang illeri), Hong Kong ve Sichuan olarak sıralanmaktadır.

Et, Tayvan mutfağında başlıca gıda maddelerindendir ve genellikle domuz eti olarak tüketilir. Tayvan yemeklerinin diğer bir özelliği ise kuvvet verici (tonik) yiyeceklerin mevsimine göre hazırlanmasıdır.

Tayvan mutfağında kullanılan ham maddeler; kümes hayvanları, sığır ve koyun eti, balık ve diğer deniz ürünleri, fasulye, pirinç ve eriştedir. Tayvan mutfağı, yemeklerde kullanılan malzemelerin doğal özelliklerini yansıtmaktadır. Bu özellikleri bozmadan soya sosu, susam yağı, mayalanmış siyah fasulye, tatlı fesleğen, yeşil soğan ve diğer soslar eklenerek yemeklerin renk, aroma ve tat bakımından uyumlu ve eşsiz olması sağlanır.

Seyyar böcek satıcıları turistik mekanlarda sık sık boy gösterirler. Özellikle Khao San Road ve Sukhumvit gibi turistik bölgelerde kızartılmış çekirge, tırtıl, akrep gibi canlıların satıldığını görebilirsiniz.

Tayvanlılar, gece yemek pazarı (Night-Market Snacks) olarak bilinen yerlerde geceleri yemek yemeyi çok severler. Çok renkli bir şekilde hazırlanan bu pazarlar hem yerel halk hem de turistleri cezp etmektedir. Böyle yerlerde istiridyeli omlet, istiridyeli makarna, istiridyeli çorba, domuz eklem yerleri, kızartılmış pirinç gibi hafif yemekler sunulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here