Ana sayfa Türk Mutfağı Tunceli Yemekleri TUNCELİ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

TUNCELİ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

936
0

Gündelik hayatın tarım ve hayvancılıkla şekillendiği Tunceli’de bu durum mutfağa da yansımış ve yemekler tahıl ürünlerine ve hayvansal gıdalara dayanmıştır. Bunların yanında Tunceli’de büyük öneme sahip bazı ot ve bitkiler de lezzetli yemeklerde yerini almaktadır.

Tunceli’de son yıllarda bazı tarımsal ürünlerin ekonomi ve turizm açısından önemini ve katkısını artırmak amacıyla daha iyi tanıtılmasına yönelik çabalar gösterilmektedir.

Her yıl Pülümür ilçesinde düzenlenen Bal Festivali kapsamında bal üretimi de ilgi görmeye başlamıştır. Aynı zamanda Çemişgezek, Hozat, Pertek ilçelerinde de hayvancılığa dayalı üretilen Savak Peyniri ve Tulum Peyniri, meyveciliğe dayalı olarak da Kurutulmuş Çekirdeksiz Dut, Pestil, Orcik gibi ürünler bu yörelerde düzenlenen  festivallerle tanıtılmakta ve ödüllü yarışmalarla üreticiler teşvik edilmektedir.

Tunceli’de üretimi yapılan çeşitli ürünlerin il dışında ve ülke genelinde tanıtımı adına yapılan etkinliklerin artması sayesinde geleneksel olan bu ürünlerin Tunceli turizmine ve mutfağına da katkıları sağlanmaktadır.

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Tunceli ili de kendine has yöresel lezzetlere sahiptir. Bulunduğu coğrafyanın etkisini zengin mutfak kültüründe gördüğümüz Tunceli’de, sebze yemeklerinden et yemeklerine, salata çeşitlerinden tatlılara kadar birbirinden güzel lezzet sofralara taşınmaktadır.

İlgili İçerikler

MAHLUTA ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 250 gr kırmızı mercimek Yeteri kadar su 150 gr aşurelik buğday 1 adet soğan 1 diş sarımsak 1 çorba kaşığı kişniş tohum...
YUMURTALI TEPSİ KUMBİĞİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?... Malzemeler: 4 adet yumurta 2 su bardağı süt 1 paket kabartma tozu Aldığı kadar un 1 tutam tuz Üzeri İçin: 1 adet yumurta sa...
ŞORBİK TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 500 gr dana ya da kuzu kuşbaşı 4 çorba kaşığı tereyağı 1 çay bardağı haşlanmış nohut Yeteri kadar su 1 buçuk su bardağı s...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here