Ana sayfa Türk Mutfağı Şırnak Yemekleri ŞIRNAK MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ŞIRNAK MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

874
0

Kutluk; ufak bulgur ve ufak yarmanın birleşiminden oluşturulan kızartılmış hamur ile hazırlanan kızartılmış soğanlı kıyma içine doldurup, kaynar suya atılmasıyla pişirilir.

Serbidev; iyice pişirilen ve içi açılan yarmanın içine kurut (keşk-çortan) suyu ve yağ dökülmesi ve yarma üzerine kavurma parçaları dizilmesiyle yapılır.

Serbidev

Perde pilavı; dibi yuvarlak tencereye yumurta ve yağla yoğrulmuş yufka haline getirilmiş hamur ile yapılır. Tavuk eti, baharat ve bademin içine katıldığı bu lezzet Şırnak mutfağının en meşhur lezzetlerindendir.

Meyre(Mehir);  ayran ve dövme ateşe bırakılır. Yumurta çırpılır içine bırakılır. Devamlı bir şekilde karıştırılır. Kaynayıncaya kadar devam edilir. Parçalanmış kabaklar ve pancar yaprakları içine katılır. Bir parça pişince ateşten indirilir. Soğuk servis yapılır.

Bırinzer; şeker ile suyun karıştırılmasıyla hazırlanan bir şerbettir. İçine pirinç, biraz tarçın ve sarı boya katılır ve soğuk olarak servis edilir.

İlgili İçerikler

KADGE DİFSE TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: Pekmez Ceviz Kepekli un Çekirdeksiz üzüm Tuz Şeker Yapılışı: Kepekli unu hamur şekline getiriyoruz ve hamurun ...
ŞIMŞIPE TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: Soğan Patlıcan Domates Kabak Pancar Asma yaprakları Pirinç Kıyma Baharatlar Yapılışı: Günümüzde d...
ŞIRNAK MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER Bir Güney Doğu Anadolu ili olan Şırnak mutfağında; Doğu Bölgesi mutfağının kültürü genel anlamda yaygın olsa da Şırnak'ı diğer Doğu illerinden farklı ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here