Ana sayfa Türk Mutfağı Van Yemekleri VAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

VAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3182
0

Doğu Anadolu Bölgesi illeri arasında olan Van’da farklı mutfaklardan esintiler vardır. Bütün illerde olduğu gibi Van’ın kendine has ve eşsiz bir mutfağı vardır. Çeşitli et ve sebze yemekleri ve enfes hamur işi tarifler bu şehir mutfağını süslemektedir.

Van denilince akla gelen ilk lezzet; Van kahvaltısıdır. Van kahvaltısı yurt içinde ve dışında ünlenmiştir. Van kahvaltısının ünlenme sebebi ise biraz tarihidir.

İpek yolu güzergahında olması, Van’da kahvaltı geleneğinin oluşmasında rol oynamıştır. Arap ve İran mutfağından da bazı izler taşır. Bu kahvaltının ünü yurt dışına da taşmıştır. Avrupa’nın bazı büyük başkentlerinde ve ABD’de Van kahvaltı salonlarına rastlamak mümkündür.

Yörede beslenmenin temelini oluşturan etken ise ettir. Van’da eskiden beslenme şekli şimdiden daha farklıydı yaşam kalitesini değişmesiyle beraber Van’da yemek kültürü de değişmiştir. Ama bazı geleneksel lezzetler hala varlığın sürdürmektedirler.

Bu mutfakta ağırlıklı olarak et ve hamur işi lezzetlerine rastlanmaktadır. Halkın kış mevsimi için hazırladığı besinler; tarhana, erişte ve peynirdir.

Ekonomik anlamda geçim kaynağı olan hayvancılık ve tarım Van mutfağında da yaygınlık göstermektedir. Bu yaygınlık da; hem et yemekleri hem de sebze yemekleri adına farklı lezzetlerin oluşmasını sağlamaktadır.

Van’da bunlarla beraber hamur işlerinde ön plandadır; Van ketesi, sengeser ve lavaş şehirde öne çıkan hamur işi lezzetleri arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here