Ana sayfa Dünya Mutfağı Yunan Yemekleri YUNAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

YUNAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2138
0

Çeşitlilik açısından oldukça zengin olan Yunan mutfağında öne çıkan lezzetler, sebze ve deniz ürünleri ağırlıklıdır. Bunda ülkenin coğrafi yapısının payı büyüktür. Salata ve meze kültürü oldukça gelişmiştir. Enginar, bamya, fasulye, patlıcan, kabak ve bunlarla yapılan çeşitli zeytinyağlı yemekler, Yunan mutfağının başlıca yemekleri arasındadır. Dereotu, maydanoz, nane, taze soğan, rezene gibi otlar yemeklerde bolca kullanılır. Türk mutfağında da sık sık karşılaşabileceğiniz, patlıcandan yapılan Moussaka, en sevilen yemekler arasında gösterilir.

Bir tür soğan mücveri olan Kreminidokeftedes, şiş yemeklerinden Souvlaki, tavuk ciğeri yemeği Sikotakia da Yunan mutfağının en popüler lezzetleri arasındadır. Balık genelde ızgarada pişirilir. Psarosoupa adını verdikleri balık çorbası mutlaka denenmelidir. En çok tüketilen deniz ürünü ise ahtapottur. Genelde ızgarada pişirilip servis edilir.

Ülkenin en meşhur peyniri Feta peyniridir. Türkiye’deki beyaz peynire benzeyen feta koyu, keçi ve inek sütünden elde edilir. Fetalı Yunan salatası, dünyanın birçok yerinde sevilerek yenir. Yunanistan’ın diğer meşhur peynirleri arasında misithra, kasseri (kaşar), kefalotyri, graviera sayılabilir.

Ülkenin başlıca içkisi Uzo’dur. Uzo, rakının kardeşi olarak anılır. Genelde susuz içilen uzo, tıpkı rakı masalarında olduğu gibi uzun ve keyifli yemeklerde tercih edilir. Yine rakıya benzer olarak uzoya genelde meze ve balık eşlik eder. Özellikle yaz mevsiminde tercih edilen ve Yunanistan’ın sınırlarını aşarak başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayılmış olan Frappe ise Atina kökenlidir. Yunan halkı tarafından sıkça tüketilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here