Ana sayfa Türk Mutfağı Aksaray Yemekleri AKSARAY MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

AKSARAY MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

836
0

Dolma Mantı: Yufka gibi açılan hamur baklava dilimi şeklinde büyükçe kesilir. Hazırlanan kıymalı iç içerisine konduktan sonra katlanır. Suda haşlanarak suyu süzülen hamurun altına sarımsaklı yoğurt, üzerine ise özel yapılan zer dökülür.

Katıklı Aş: Yaz mevsimine özel bir yemek olan Katıklı Aş; süzülmüş yoğurdun soğuk bulgur pilavı ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Çorba gibi içilerek yenir. Soğuk ayran çorbası olarak da bilinmektedir.

Pelte: İnce un ve pekmezin kaynatılarak pişirilmesiyle elde edilmektedir. Servis edilmeden önce üzerine tereyağı dökülür. 

Soğanlama: Aksaray yöresinde soğanın baş rolde olduğu belirli lezzetlerdendir. Doğranan soğan; yağ, kıyma ve salça ile ya da domatesle kavrulur ve ortaya soğanlama dediğimiz bu lezzetli yemek çıkar.

Sırığı Burma (Katmer): Bir çeşit katmer olan Sarığı burma; ince un, yumurta ve yoğurdun yoğrulup, ince yufkalar halinde açılması yöntemiyle yapılır. Katmer şekli verilerek katlanan yufkalar, üzerilerine yağ ilave edilerek kızartılır. Soğuduktan sonra ise kestirme dökülür.

Höşmerim: Genellikle köy halkının yaylada olduğu zamanlarda yapılan bu tatlı, sıcağı sıcağına yenmesi ile de bilinir.

İlgili İçerikler

ARABAŞI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 7 su bardağı su 1 su bardağı un Tuz Çorba İçin: 1 küçük tavuk (veya iki tavuğun göğüs eti veya tercihen hindi) 1 çor...
AKSARAY MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER Yufka: Yılın belirli aylarında veya yer yer her gün hazırlanmaktadır. Erişte: Yufka hamurun ince ve uzun bir şekilde kesilerek güneşte kurutulması ...
ÇİĞLEME TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 500 gr un 2 bardak su 250 gr taze kaymak Tuz Yapılışı: Un ile suyu hamur haline getiriyoruz ve 15 dakika dinlendiriyor...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here