Ana sayfa Türk Mutfağı Artvin Yemekleri ARTVİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ARTVİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1311
0

Çay, fındık, pirinç, mısır, karalahana ve hamsi Artvin yemeklerinin en belirgin lezzetleridir. Yöreye has yemeklerde hem Karadeniz Bölgesi’nin hem de Kafkasların izlerini rahatlıkla görebilmek mümkündür.

Ekmekleri ve çorbalarıyla kendine has bir mutfak kültürüne sahip olan Artvin mutfağından yemek kültürümüze; lahana çorbası, gendima, nişoş ve çınçar gibi değişik tat ve adlardaki lezzetli çorbalar dahil olmuştur.

Gendima; aynı zamanda pilavı da olan, süt ile yapılan lezzetli Artvin çorbalarından biridir.

Karadeniz’in eşsiz lezzeti Kuymak ve Karalahana Dolması Artvin mutfağının en meşhur lezzetlerindendir.  Zengin peynir çeşitleri ile bilinen Artvin mutfağından dil ve çeçil peyniri kuymak içerisinde kullanılmaktadır.

Sahil kesiminde yer alan insanların mahalli yemekleri arasında, hamsi balığı ile hazırlanan; hamsili pilav, hamsili buğulama, hamsili mısır ekmeği ve hamsi salamura yer almaktadır. Başlıca tatlıları arasında ise hasuta, kaysefe, zurbiyet ve ballı lokum vardır. 

Artvin’i değerli kılan bir diğer  hazine ise; Kafkas arısının ürettiği balYöreye özgü bir arı ırkı olan Kafkas arısı,sahip olduğu uzun hortumlu dili ile çiçeklerin en derin noktalarındaki nektara ulaşabilmektedir.

Kaçkar Dağlarından gelen endemik çiçekleriyle örtülü bitki örtüsünden toplanan polen ve nektarin ile ürettiği yüksek aromalı ve lezzetli bu bal dünya çapında da tanınmaktadır. 

İlgili İçerikler

ARTVİN MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER NİŞOŞ: Dağlarda yetişen ve naneye benzeyen bir bitkidir. MISIR: Hem un hem de ekmek olarak da tüketilmektedir. Mısır ekmeği lezzeti bakımından tand...
HAMSİ SALAMURA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 500 gr hamsi 125 gr kaya tuzu 1.5 limon 1 su bardağı zeytinyağı Çeyrek demet maydanoz Yapılışı: Hamsileri temizleyi...
ARTVİN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER Karadeniz’e kıyısı olan en doğudaki ilimiz Artvin; yeşil ve mavinin karışımıyla oluşmuş bir cennet parçası gibidir. Yöreye has yemeklerinde; Karadeniz...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here