Ana sayfa Dünya Mutfağı Avustralya Yemekleri AVUSTURALYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

AVUSTURALYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

6282
0

Bilinen diğer resmî adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, güney yarım kürede bulunan bir ada ülkesidir. Okyanusya kıtasında bulunan ülke, kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplamaktadır.

Ülkenin iklim ve coğrafi konumundan dolayı aldığı göçler damak tadının oluşumunda etkili rol oynamaktadır. Daima kaliteli sofralardan oluşan Avustralya mutfağında ağırlıklı olarak et yemekleri bulunmaktadır. Hayvancılığın gelişmiş olması et tüketiminin sık olmasında etkilidir. En çok tüketilen ise kanguru ve timsah etidir.

Milli sembolleri haline gelmiş, geleneksel etkinliklerinden biri olan barbekü, açık alanlarda, bahçelerde, parklarda yapılan etkinlikler ile gerçekleşmektedir. Barbekülerin vazgeçilmezleri olan etlerin yanında ekmek servis edilmektedir.

Yemek alanında satılan her şey normal fiyatlarına oranla ucuz satılmaktadır. Birçok kamu kuruluşlarında halka açık kantinler bulunmakta olup, etler ve taze meyveler de bu fiyat skalasında devam etmektedir.

Deniz mahsulleri tüketimi de bir o kadar fazladır, tatlı su ıstakozu, mavi yengeç gibi balıkların yaygın olarak tüketildiği bilinmektedir. Avustralya’da fast food kültürü son derece gelişmiştir. Başta Mcdonalds, Hungry Jacks (eski Burger King), KFC, Pizza Hut, Subway bunlardan bir kaçıdır.

Geleneksel ekmekleri Rye’dir, bu ekmek çavdardan yapılır, beyaz unla yapılmış ekmeklere göre biraz daha ağırdır.

Rye

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here