Ana sayfa Dünya Mutfağı Rus Yemekleri RUS MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

RUS MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

4758
0

Rusların milli çorbası olarak anılan Shchi, lahana ve balıkla yapılan bir çorbadır. Kuzey Rusya’da daha çok sevilerek tüketilmektedir. Diğer geleneksel çorbaları arasında Rassolnik ve Okroska vardır. Okroska ise balık ve etle hazırlanan soğuk bir çorbadır. Rusların dünyaca ünlü çorbası ise Borsc Çorbası’dır. Pancar ve sebzelerden oluşan bir çorbadır.

Rus mutfağında Zakuski (Ordövr Tabağı) adını verdikleri soğuk ve sıcak mezelerin bulunduğu masa ortasına konulan zengin bir tabak çeşidi davetlerin vazgeçilmezidir. Genelde bu tabakta deniz ürünleri de oldukça fazla bulunmaktadır.

Rus mutfağı denilince akla ilk gelenlerden birisi de Olivye Salatası yani Rus Salatasıdır. Küp şeklinde kesilmiş patates ve içine koyulan çeşitli sebzelerle harmanlanıp mayonez ile karıştırılan bir meze türüdür.

Hamur işleri de Rus mutfağında dikkat çekmektedir. Bir çeşit mantı olan Pelmeni, en popüler yiyecekler arasındadır. İç dolgusu farklı şekillerde hazırlanılıp kızartılarak ya da haşlanarak servis edilmektedir.

Kromeskies, küçük küçük doğranmış et ya da pastırmanın hamura sarılıp yağda kızartılarak yapılan bir rus böreğidir.

En eski ve bilindik yemeklerinden birisi de, Blini’dir. Tavada yapılan gözleme ve krep benzeri bir yiyecektir. Geleneksel yemekler arasında bulunan Blini, genelde özel günlerde yapılır. İçerisinde havyar, krema konularak da servis edilebilmektedir.

 

Et ve balık tüketimi konusunda söz sahibi olan mutfakta ünlü bir yemek olan Şaşlık çok sevilmektedir. Ana malzemesi et, soğan ve sebzedir. Şiş kebaba benzemektedir. Bunun dışında en çok da ünü sınırlar ötesine taşan Beef-Stroganoff adlı et ve mantarla hazırlanan yemek mutfağın yıldızları arasındadır.

Syrniki ekşi krema ile servis edilen kızartılmış peynir kekidir. Ve sevilerek tüketilen ünlü atıştırmalıklar arasındadır.

Pashka ise Rusların ünlü tatlı kalıp peynirleridir. Değişik şekillerde ve yardımcı malzemelerle tüketilmektedir.

 

Geleneksel tatlılardan birisi Kulich’dir. Üzeri krema ile kaplı kektir. Puding ve daha çok jole kıvamında olan Rusların bir diğer yaygın tatlılarından biri olan Kissel’de oldukça popüler bir tatlıdır.

 

Ülkenin ulusal içkisi, votkadır. Köpüklü votka Kovskaya, kırmızıbiberli ve aromalı votka Pertsovka, ardıç, zencefil ve karanfil aromalı votka Ohotniçya ve tatlı votka Stolichnaya en çok tercih edilenler arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here