Ana sayfa Dünya Mutfağı Avustralya Yemekleri AVUSTRALYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

AVUSTRALYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2355
0

Almış olduğu göçlerin etkisini görebileceğiniz bu mutfakta, Türk ve Yunan mutfağı izlerini de görebilmeniz mümkündür. Avustralya mutfağına geçen en popüler atıştırmalık çeşitlerimiz arasında ise döner ekmek, kebap ve dürüm bulunmaktadır. Asya kökenli baharat, ezme ve soslar ülke mutfağına zenginlik katmaktadır.

Tellabab

Milli yemekleri olan Meat Pie, etlerin doğranıp üzerine soğan konulması ile elde edilir. Diğer sevilen yemeklerinden Rokalı Izgara Bıldırcın Göğsü yemeği ise, bıldırcın göğüs etlerinin kızartılıp, roka yaprakları ile kurutulmuş domatesin ince ince doğranıp, üzerine parmesan peyniri ve zeytinyağı eklenmesiyle hazırlanmaktadır.

Barbunya balığı ülkede en çok sevilen balık türüdür. Karides ve istiridye için ülkenin milli tatları denebilir. Burada 3 çeşit istiridye çeşidi bulunur; Pasifik, Sydney Kaya ve Yassı İstiridye. Avustralya kral karidesi ülkenin kuzey, doğu ve batı sularında yaşamaktadır.

İçecek konusunda Avustralya Şarapları dünyanın en kaliteli şarapları arasında görülmektedir. Shiraz ve Rhine Riesling şarapları bunlardan birkaçıdır. Ülke aynı zamanda bira üretim ve tüketimi açısından da oldukça ünlüdür. Rom, beyaz ve siyah olmak üzere hayli popülerdir.

Tatlı üzerine pek iddialı olmasalar bile kendilerine özgü tatlılarını da şu şekilde sıralayabiliriz, Lemington Keki ve Pavlovadır. Pavlova, dışı çıtırlı, içi yumuşak ağdalı bir tatlıdır. Avusturalya makarna konusunda da iddialı bir ülkedir. Asya mutfağından Avustralya mutfağına geçmiş olan Noodle en sevilen makarna çeşididir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here