Ana sayfa Dünya Mutfağı Danimarka Yemekleri DANİMARKA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

DANİMARKA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2436
0

Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Danirmarka hem coğrafi yapısı ve konumu hem de kültürü ile kendi has özelliklere sahip bir ülkedir. Bu durum kuşkusuz mutfağına da yansır. Danimarka mutfağında hem etnik hem de dünya mutfağına özgü yemeklerin izlerini rahatlıkla bulabilmek mümkündür.

Danimarka genel anlamda  dünya çapında etnik yemeklerden ziyade, dünya mutfağını en iyi şekilde sunan restoranlarıyla ünlüdür. Bu mutfaklar arasında; İtalya, Japonya, Meksika, Tayland ve Fransız mutfakları yer almaktadır. Birçok yaşam merkezi içerisinde şehrin en lüks restoranları bulunur. Bunlar arasında: Michelin yıldızlı lüks restoranlar, açık büfeler, sokak satıcıları ve hazır yemek restoran zincirleri gibi her bütçeye hitap eden yerler vardır. Fakat bu yerlerin bazılarında yemek yemek oldukça pahalıdır.

Danimarka’da yemek kültürü deyince akla ilk kahvaltı gelir. Zira; kuvvetli bir kahvaltı yapmanın bilincinde olan Danimarkalılar için güne sağlıklı ve zinde olarak başlamak önemlidir. Kahvaltının menüsü ise sadedir: Bir fincan kahve ve Danimarka’da “Viyana ruloları” adı verilen kahveli rulolar oldukça meşhurdur. Birçok ülkede Danish olarak bilinen bu ünlü hamur işine Danimarka’da Vienna ekmeği adı verilmekte ve tüketilmektedir. Bunun yanında kahvaltıda yumurta peynir yanında ekşi mayalı ekmekleri de sık tüketirler ve yulaflı sağlıklı kahvaltılarda oldukça meşhurdur.

Ekmek ise genelde kahvaltılarda tüketilmektedir. Bunun yerine çoğunlukla hamur işi yiyecekler tercih edilmektedir. Kahvaltıda en çok tercih edilen tatlı ise: Wienerbrod adı verilen çöreklerin üzerine eklenen reçellerdir.

Öğlen ise genelde deniz ürünü ya da hafif atıştırmalıklarla geçiştirilir.

Akşam yemeklerinde tercih ise etli yemeklerden yanadır.  Danimarka yemeklerini oluşturan temel besin maddeleri; et, balık, ve patatestir. Bu besinler ile yapılan yemekler arasında; kızarmış domuz eti, tuzlanarak hazırlanan ve marine edilen, hardal soslu somon balığı ve patates ve sığır eti ile hazırlanmış güveç en çok yapılanlar ve tüketilenler arasındadır.  Deniz kıyısı ülkelerinden olan Danimarka da balık tüketimi çok yüksektir. Öyle ki bu konuda dünya sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. somon, karides, havyar, ıstakoz en çok tüketilenler arasındadır.

Ana yemeklere genelde bira eşlik eder. Bunun dışında en çok tüketilenler ise, Akavit ve Schnapps Shotları’dır. Bu içecekler genellikle misafirlere ikram edilmektedir. Danirmarka’da var olan bir inanışa göre, yemekte içilen içkiler, yemeklerin tadını güzelleştirmektedir.

İlgili İçerikler

İSKANDİNAV MUTFAĞI Bol deniz ürünleri, patates, tereyağı ve çeşitli tatlılar tüketilen İskandinav mutfağı soğuk hava koşullarından ötürü kalorisi bol yemekleriyle bilinm...
DANİMARKA SANDVİÇİ (SMØRREBRØD) TARİFİ, NASIL YAPI... Malzemeler: 1 dilim ekmek ( siyah ekşi mayalı ekmek ya da herhangi bir ekmek de olabilir) 1 parça tereyağ 1 haşlanmış yumurta 8-10 adet ...
KİMYONLU LAHANA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler : 4 yemek kaşığı zeytinyağı 4 bardak iri iri kıyılmış lahana 1 çay kaşığı tuz Karabiber 5 çay kaşığı kimyon tohumu ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here