Ana sayfa Dünya Mutfağı Brezilya Yemekleri BREZİLYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

BREZİLYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2927
0

Portekizliler, Brezilya mutfağının gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Sığır ve kümes hayvanlarını beslemek için yan ürün olarak şeker tipleri bunun yanı sıra insanların tüketimi için alkollü içecek türleri Portekizliler tarafından tanıtılmıştır. Ayrıca pirinç ekimi, pişirme teknikleri ve baharat kullanımını da Portekizliler öğretmişlerdir. Portekizliler Sao Paulo çevresindeki zengin topraklara yanlarında getirdikleri kahveleri ekmiş ve yetiştirilen kahvelerle Brezilya dünyanın en büyük kahve üreticisi ve ihracatçısı olmuştur.

Pirinç ve fasulye ülke mutfağının temel besinidir. Güney bölgesinde Sao Paulo’da barbekünün hakimiyeti vardır ve İtalyan ve Japon lezzetleri yaygındır. Kuzeydoğuda ise Hindistan cevizi sütü, palmiye yağı ve bamya gibi Afrika yemekleri yaygındır.

Portekiz’in ülkenin yemek kültüründe zengin bir etkisi vardır. Neredeyse her öğün servis edilen şekerli yumurtalı ekmek ve Hindistan cevizi, diğer meyve ve sebze karışımları ile yapılan deniz ürünleri yemekleri oldukça yaygındır.

Brezilya’da yemek pişirme tekniği olarak ızgara, sote, fırında, tencerede pişirme ve kaynatma gibi yöntemler kullanılmaktadır. Brezilya’da, içeriğinde genellikle meyve kullanılan çok zengin bir pasta ve tatlı kültürü vardır. Moussee adı verilen meyveden yapılan köpüklü tatlılar oldukça yaygındır. Özellikle meyveli pudingler ülke mutfağının en önemli tatlıları arasındadır.

Meyveli Parfe
Meyveli Parfe

 

Dünyanın en büyük kahve üretici ve ihracatçısı konumunda olan Brezilya’da kahve tüketimi oldukça fazladır.Ülkede birçok kahve çeşidi üretilmektedir. Öne çıkan kahvelerden biri de Ipanema Espresso’dur.

Espresso
Espresso

Sao Paulo bölgesindeki Sao Vicente kasabasında çalışan kölelerin hasat sonrasında ellerinde kalan şeker kamışını damıtarak yaptıkları Cachaça ülkede milli içki haline gelmiştir.Bu içkiden birçok kokteyl yapılmaktadır. Bunlardan en tanınmışı Caipirinha’dır.

Caipirinha
Caipirinha

 

Brezilyalılar sabah kahvaltısında ekmek, tereyağı ve meyve tercih etmektedirler. Özellikle papatya meyvesi sabah kahvaltısında önemli bir yer tutmaktadır. Kahve, süt veya portakal suyu da kahvaltıda tercih edilen içeceklerdendir. Öğle yemeklerini hafif geçirmeyi tercih eden Brezilyalılar taze sebze, patates ve pirinç yemeklerini tüketmektedirler. Akşam yemekleri aile bireylerinin bir arada oldukları yemeklerdir. Yemek başlangıcında çorba sıklıkla tercih edilmektedir. Daha sonra balık, et, siyah fasulye ve pirinç yemekleri ve son olarak da tatlı ile yemek bitirilmektedir.

İlgili İçerikler

PİRİNÇ UNU MUHALLEBİSİ (PİRAO DE ARROZ) TARİFİ, NA... Malzemeler : 200 gr pirinç unu 1 çay kaşığı tuz 4 bardak şekersiz Hindistan cevizi sütü Zeytinyağı Yapılışı: İlk olarak 3 su...
BREZİLYA İÇLİ KÖFTESİ (COXİNHA) TARİFİ, NASIL YAPI... Malzemeler: İçi İçin: 2 adet tavuk göğsü 1 zar şeklinde doğranmış domates 1 adet rendelenmiş havuç 4 ince kıyılmış taze soğan 2 di...
PORTAKALLI PİLAV TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 500 ml su 50 gr siyah zeytin 250 gr basmati pirinci 30 ml zeytinyağı 10 gr acı biber 5 gr sarmısak tozu 5 gr esmer ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here