Ana sayfa Genel BUGÜN ÇİLEKLİ DONDURMA GÜNÜ!

BUGÜN ÇİLEKLİ DONDURMA GÜNÜ!

1251
0

Bugün çilekli dondurma günü! Ve bu tat kesinlikle kendine ait bir günü  hak ediyor. Çilekli dondurma, şimdiye kadar yaratılan dondurmaların ilk tatlarından biridir. İlk zamanlarda dondurma aromaları, belirli bir ölçü içerisinde çeşitli meyvelerden oluşan vanilya bazlı karışımlardı.

Save Room July 2015 Prop Stylist Caroline Cunningham Food Stylist Erin Merhar Coffee Liqueur Cookies And Cream Pina Colada Strawberry Basil Bourbon-Butter Salted Pecan Blueberry Lemon

İlk dondurma yüzyıllar önce Asya’da kar ve meyveden yapılmış ve süpermarkette veya bir dondurma mağazasında alabileceğimiz bu lezzetli şekerlemeye zamanla dönüşmüştür.

87221463da382eb84cb3284a23614288

Çilekli dondurmanın en önce belgelenmiş kullanımlarından biri 1744‘ten gelir. 1744 yılında Maryland Valisi Thomas Bladen, üst düzey misafirleri ve diğer ev misafirlerini etkilemek için çilekli dondurma servisi yaptırmıştır Ayrıca yapılan en erken referans 1744 yılında Oxford English Dictionary tarafından verilmiştir. “Nadirler arasında, çilekli ve sütlü en lezzetlileri, yiyin “.

838110

273.’ü yılını kutlayan çilekli dondurmanın 100 gramında 192 kalori, 3.20 gram protein, 8.40 gram yağ bulunuyor. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve protein kaynağı olan çilekli dondurma büyük miktarda vitamin içerir.

ice-1581501_960_720

Ölü cildi vücuttan atar, parlak ve kusursuz, daha pürüzsüz bir cilt kazandırır, doğal cilt yumuşatıcısıdır demek doğru olur. Kuru ve kaba saçlar için doğal mükemmel saç kremi diyebiliriz. Yedikçe saç uzamasını uyarır.

e2b1aab9e75df2117f1656698bb946ea

Faydalarına baktığımızda ise zararlarını görmezden gelebilirsiniz hemen! Çilekli dondurma doğurganlığı arttırır, stres ve kaygı için büyük bir çözüm olarak görülür ve güçlü, sağlıklı kasların oluşumunda faydaları büyüktür.

77106b363bb124ef62b5468fcf801bd3

Peki bu çilekli dondurma nedir?

Çilekli dondurma, çilek özü, kendisi ya da esansı eklenmiş süt ile yarı dondurulmuş bir tatlıdır. İçerisinde yoğunlaştırılmış ve sade krema, çilekler, şeker ve tam yağlı süt vardır. İki-üç ay boyunca bozulmaz.

MTMxNzY5MDMwMjQyNTA2MDAy

Taze meyve ile yapılan ev yapımı dondurma her zaman daha lezzetli ve mağazadan satın alınandan daha sağlıklıdır. Çilekli dondurmanın tarifi çok kolay, bu yüzden her baharda tekrar tekrar yaparak kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

İçindekiler:

450 gram taze çilek püresi

Bir fincanın dörtte biri kadar yoğunlaştırılmış krema

6 yemek kaşığı şeker

4 yumurta sarısı (çırpılmış)

Tarifi:

Kremayı ve yumurta sarısını orta boyuttaki bir tencerede karıştırın.

Kremayı ve yumurtaları düşük derecede alevle ısıtın, sürekli karıştırın.

Krem / yumurta karışımı yoğunlaştıkça ve artık tepsinin etrafında dönmemeye başlamadan önce   alevden çıkarın.

Şekeri ve çilek püresini ekleyin.

Kapalı bir kapta 1 -1 buçuk saat dondurun.

Dondurucudan çıkarın ve dondurmayı iyice karıştırın.

Dondurucuya tekrar koyun ve 1-1 buçuk saat kadar daha dondurun.

Servis etmeden 10 dakika önce dondurucudan çıkarın.

Şaşırtıcı bilgilere bakarsak eğer: Çilek, dondurma dünyanın en popüler üçüncü lezzetidir. Neopolitan (Napolili) dondurma çilek, çikolata ve vanilyalı dondurma ile hazırlanır. Bugün ABD’de üretilen sütlerin yaklaşık yüzde 9’u dondurma üretimine yönelmektedir. Bir kaşık dondurma yemek, dondurmanın yaklaşık 50 kere yalanması demektir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here