Ana sayfa Türk Mutfağı Edirne Yemekleri EDİRNE MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

EDİRNE MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1372
0

Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan bir sınır şehri olan Edirne, bu özelliği sayesinde kültürel etkileşimlere oldukça açıktır. Konumunun getirdiği bu zengin kültürel atmosfer, şehrin tarihi birikimiyle birleşmiş ve nihayetinde Türkiye  için çok kıymetli bir şehre dönüşmüştür. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmasından dolayı şehirde çok sayıda han, cami, çarşı, hamam gibi tarihi eserler bulunur. Başkent İstanbul’a taşındıktan sonra da önemini kaybetmemiş Edirne, günümüzde köklü tarihinin yanı sıra mutfak kültüründeki zenginlikle de dikkat çekmektedir.

Tarıma elverişli, oldukça bereketli topraklara sahip olan Edirne’de hemen hemen her ürün yetiştirilebilir. Bu da mutfak kültüründe çeşitliliğin öne çıkmasına neden olmuştur. Ancak şehirde, Trakya bölgesinde bulunan diğer illerde olduğu gibi buğday, ayçiçeği, şekerpancarı ve tütün üretimi yaygındır. Bu ürünler dışında mısır, pirinç ve şerbetçi otu bölgenin yetiştirilen önemli ürünleri arasında sayılabilir. Kavun ve karpuz yetiştiriciliğiyle de dikkat çeken şehir, dillere destan bağlara sahiptir.

Edirne, geniş ve bereketli topraklara sahip olmasının avantajını hayvancılıkta da görmektedir. Bu da yine Edirne mutfağının geleneklerine yansımıştır. Nitekim Edirne halkı et yemeklerinde oldukça başarılıdır. Bölgede en çok koyun, kıl keçisi, sığır ve manda yetiştirilir. Bu sayede şehirde peynircilik de önemli bir yer kazanmıştır. Meşhur Edirne peyniri, koyun sütünden elde edilir ve yalnızca Edirneliler tarafından değil Türkiye’nin pek çok yerinde çok beğenilir.

Osmanlı İmparatorluğu’na bir dönem başkentlik etmiş Edirne’de, saray mutfağının gelenekleri hala sürmektedir. Bu sebeple de Edirne mutfağının lezzeti ve zenginliği her daim ön plandadır.

Bademli Kurabiye

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here