Ana sayfa Türk Mutfağı Bursa Yemekleri BURSA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

BURSA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1155
0

Bursa büyük bir şehir olsa da ilçe ve köylerinde geleneksel yaşam devam etmektedir. Doğumlarda loğusa şerbeti ve cevizli lokum ikram edilir. Bebeğin ilk dişi çıktığında diş buğdayı kaynatılır. Sünnet düğünlerinde ise düğün çorbası ve zerde dağılır. Zerde, pirinçle su pişirilerek içine kızamık şekeri ve karanfil atılarak hazırlanır. Tüm bu özellikleriyle Bursa, klasik bir Anadolu şehridir.

Bursa sınırlarını aşarak önce tüm ülkeye ardından dünyanın birçok yerine uzanan İskender kebap Türk mutfağının en önemli yemeklerinden biri olarak kabul edilir. İnegöl köftesini diğer köftelerde ayıran özellik ise baharat kullanılmadan yapılmasıdır. Bursa’nın İnegöl ilçesinden ismini alır. Genellikle ızgara olarak servis edilir, yuvarlak ve iri olan köfteler yassı olarak yapılır. Yapımında da dana ve kuzu eti kullanılır. Bu köfte de sınırlarını genişletmek konusunda oldukça başarılıdır. Bugün Türkiye’nin birçok bölgesinde İnegöl köftesi yiyebilmek mümkündür. Öte yandan dondurulmuş ürünler içinde de İnegöl köftesi oldukça sık tercih edilen bir üründür.

Bursa mutfağına özgü diğer lezzetler arasında şipşi çorbası, oğmaç çorbası ve köbete sayılabilir. Şipşi çorbası bir tür tavuk çorbasıdır. Oğmaç ise küçük hamur toplarıdır. Oğmaç çorbası sade olduğu gibi mercimekli, kuru fasulyeli, nohutlu olarak da pişirilmektedir. Çorbanın yapımında tavuk ya da et suyu kullanılması makbuldür. Çorbanın malzemeleri piştikten sonra tereyağı ile nane bir kapta kızdırılır ve çorbanın içine boşaltılır. Son olarak köbete, et veya tavuk kullanılarak hazırlanan etki ve pirinçli börektir. Bunların dışında da Bursa’ya özgü çok sayıda yemek vardır.

Bunlar dışında Bursa bölgesi kıymetli yeraltı su kaynaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Erikli ve Kınık Maden Suları bu şehrin kaynaklarından elde edilir.

Kestane Bursa’da yetişen ürünler arasında en bilinenidir. Bursa mutfağında kestaneyle yapılan pek çok tarif vardır. En meşhuru ise kestane şekeridir. Kestane şekeri, şekerli şerbetle kestanenin kaynatılması ile elde edilir.

Öte yandan Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinden çıkma Kemalpaşa tatlısı da hem Bursa halkı tarafından sıkça yapılır hem de tüm Türkiye tarafından kabul görmüş bir tatlıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here