Ana sayfa Türk Mutfağı Erzincan Yemekleri ERZİNCAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ERZİNCAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2329
0

Doğu Anadolu Bölgesi illerinden biri olan Erzincan’da çeşitli kültürlerin etkisi görülür. Nitekim buna mutfağı da dahil olmaktadır.  

Konumu itibariyle Tarihi İpek Yolunun üzerinde kalan Erzincan mutfağı; Acem ve Arpa mutfaklarının da izlerini taşır. Kentin sahip olduğu özgün tarihi doku, mutfak kültürüne yansımıştır.

Yörede geleneksel beslenme düzeni etkinliğini devam ettirmektedir. Beslenmenin temelini ise; buğday ve buğday ürünleri ile hayvansal gıdalar oluşturmaktadır.

Kışlık besin maddeleri hazırlama noktasında halk yaşamının da etkisi vardır. Halkın kış mevsimi için hazırladığı besinler arasında; bulgur, gendime (aşurelik buğday), tarhana, yarma ve erişte vardır.  

Bu yiyecekler, Erzincan mutfağının en çok tüketilen lezzetlerindendir. Aynı zamanda çeşitli sebze ve meyveler de kurutulur ve reçel yapılarak değerlendirilir.

Bulgur; Erzincan mutfağında en çok karşılaşılan lezzetlerdendir. Öyle ki bulgur yemeklerinde sizi daima zengin bir menü bekler.

 

Hayvancılık ve tarım ekonomik anlamda yaygınlık göstermektedir. Bu yaygınlık da; hem et yemekleri hem de sebze yemekleri adına farklı çeşitlemelerinin oluşmasını sağlamaktadır.

Erzincan yöresi tüm bunların yanında hamur işi yemekleriyle de öne çıkan bir mutfaktır: Eşgili, kesme çorba (un çorbası), yaprak sarma başlıca örneklerindendir. Yine; su böreği, kete ve tatlılar da çokça tüketilen hamur işleri lezzetlerindendir.

İlgili İçerikler

ETLİ YAPRAK SARMASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg asma yaprağı 500 gr kıyma 3 baş kuru soğan 1 kase ince bulgur Maydanoz Tuz Pul biber 1 yemek kaşığı salça ...
EVELİK ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 adet soğan 1 adet patates 1 kase yeşil mercimek 1 kase yarma 1 avuç evelik yaprağı Et suyu Yağ Salça Pul bi...
GASEFE TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1/2 kg kayısı kurusu (yarma) 2-3 çorba kaşığı tereyağı 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi Yapılışı: Kayısı kurusunu bol ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here